Son Dakika

Dünya 1 Mayıs'ı nasıl kutluyor

A A

01.05.2016 - 12:10 Son Güncelleme:

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dünyanın dört bir yanında kutlanıyor. Saat farkı nedeniyle kutlamalar ilk olarak Uzak Doğu ülkelerinde başladı. Almanya'nın Hamburg kentindeyse gece saatlerinde çatışma vardı.

Dünya 1 Mayıs'ı nasıl kutluyor

Almanya’da olaylı 1 Mayıs

Hamburg kentinde akşam başlayıp, gece saatlerine kadar süren 1 Mayıs yürüyüşünde yaklaşık 2 bin kişilik grup sloganlar attı.
Eylemciler ile polis karşı karşıya gelince müdahale oldu. Eylemciler polis ekiplerine taş ve şişe fırlattı. Polis ise gazla müdahalede bulundu, bir çok kişi gözaltına alındı. 

Rusya’da çifte bayram

Rusya’da ise İşçi Bayramı ve Paskalya etkinlikleri birlikte kutlanıyor. Rusya Komünist Partisi’nin öncülük ettiği 1 Mayıs etkinlikleri çeşitli gösteri ve mitinglerle başladı. 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan kalabalık başkentin çeşitli bölgelerinde etkinlikler düzenliyor.

Moskova’daki tarihi Kızıl Meydan’da gerçekleşen 1 Mayıs Bahar ve Emek Günü kutlamalarına 100 binin üzerinde kişi katıldı. Ellerinde flamalar ve pankartlarla gelen katılımcılar, renkli görüntülere sahne oldu. Rusya Bağımsız Sendikalar Federasyonu’nun organize ettiği kutlamalara siyasi parti temsilcileri ve halk katılıyor. Kutlamalara İktidar partisi Birleşik Rusya'da da destek veriyor. Ülkede 4, 5, 6 Mayıs hariç 10 Mayıs’a kadar resmi tatil. Rusların çoğu tatilini turizm beldelerinde geçirmek hafta sonu yollara düşmüştü.

İşte dünyadan 1 Mayıs kareleri

Çinliler İşçi Bayramı'nda 3 gün tatil yapıyor

Uzak Doğu ülkelerinde de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanmaya başlandı. Filipinler, Malezya, Güney Kore’de geniş çaplı kutlamalar yapılırken Çinliler 3 günlük İşçi Bayramı tatilinde seyahat etmeyi tercih etti. 

Çin'de İşçi Bayramı tatili 3 gün olarak belirlenirken, halk, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tatili yurt içi ve yurt dışı olarak seyahate çıkma fırsatına çevirdi.  Salı gününe kadar sürecek tatil nedeniyle karayolu ulaşımının yanı sıra tren istasyonu ve havalimanlarında yoğunluk yaşanması ve ülkenin belli başlı turistik merkezlerinin dolup taşması bekleniyor.

Mao Zıdong'un "dönemin feodal rejimine verdiği savaştan" galip çıkarak 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'ni kurmasından bu yana "Laodongcie"ye (İşçi Bayramı) Çin'de büyük bir önem veriliyor. Ancak ülkede dışa açılımın mimarı Dıng Şiaoping'ın ardından 1 Mayıs görkemli bir şekilde kutlanmıyor ve kitlesel bir etkinliğe sahne olmuyor.

İspanya'da 76 kentte kutlandı

1 Mayıs İşçi Bayramı, işsizlik oranının 5 buçuk yıldır yüzde 20'nin üzerinde olduğu İspanya'da işçiler, 76 kentte gösteri yaptı. İki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT'nin çağrılarıyla 76 kentte yapılan gösterilerle kutlandı.

Sendika başkanları, düzenledikleri basın toplantısında, gelecek Haziran ayında erken seçime gidecek ülkenin içinde bulunduğu siyasi belirsizliğe dikkati çekti.

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle sağ görüşlü hükümet tarafından çıkartılarak 2012 ve 2014 yıllarında yürürlüğe giren iş yasalarının hemen kaldırılmasını isteyen işçi sendikaları, istihdam yaratmak için siyasetçilere "açık ve direkt adımlar atmaları" çağrısında bulundu.

Konuşmalarda, "1 Mayıs, siyasi partilerin işçilerin sosyal durumu üzerine ciddi tartışma açmasına vesile olmalıdır." denildi.

Avusturya'daki kutlamalara Başbakan'da katıldı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, 1 Mayıs yürüyüşü, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) tarafından düzenlendi.

Yürüyüşe opera binası önünden başlayan binlerce kişi, Ring caddesine çıkarak Viyana Belediyesi'ne yürüdü. Yürüyüşe, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Meclis Başkanı Doris Bures, Viyana Eyalet Başkanı Michael Haupl, bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Renkli görüntülerin oluştuğu yürüyüş, belediye binası önünde düzenlenen kortejle son buldu.

Cakarta'da 100 binlerce işçi meydanlarda

Endonezya'da yaklaşık 100 bin işçi 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda başkent Cakarta meydanlarını doldurdu. Başkentin merkezi Bunderan Hi'de buluşan işçiler, sloganlar eşliğinde başkanlık sarayına doğru yürüdü. Sarayın önünde toplanan işçiler, düşük maaşlar, sağlık güvencesi yetersizliği ve sözleşmeli işçilik gibi çeşitli sıkıntılarını dile getirerek, hükümet politikalarını protesto etti. Sloganlar atan ve dövizler taşıyan işçiler, Devlet Başkanı Joko Widodo'ya çalışma koşullarının iyileştirilmesi çağrısında bulundu.

İşçi Sendikası Başkanı Arif Minardi, tüm işçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutladı. Minardi, "Bugün çeşitli bölgelerden gelen işçi kardeşlerimizle taleplerimizi hükümete iletmek için toplandık. Hükümetin işçi politikasını değiştirerek işçilerin yaşam standartını yükseltmesini, sosyal güvencelerinin tekrar gözden geçirilerek iyileştirilmesini talep ediyoruz." diye konuştu. 

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle 17 bin 300 polisin katılımıyla geniş güvenlik önlemleri alınan Cakarta'da şehir merkezinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Çevre illerden de otobüslerle binlerce kişinin geldiği başkentteki 1 Mayıs gösterileri herhangi bir gerginlik yaşanmadan tamamlandı.