Dünya'dan en uzak uzay araçları: Voyager 1 ve 2'nin ömrü bitiyor

Dünya'dan en uzak uzay araçları: Voyager 1 ve 2'nin ömrü bitiyor

Dünya'dan en uzak uzay araçları: Voyager 1 ve 2'nin ömrü bitiyor

NASA'nın emektar uzay araçları Voyager 1 ve Voyager 2 veda etmeye hazırlanıyor. 1977'de fırlatılan uzay araçlarının gücünü 2025'te tüketeceği tahmin ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Jüpiter ve Satürn'ü incelemek için tasarlanan Voyager'ların 5 yıl dayanması hedefleniyordu. Araçlar planları fazlasıyla aşarak yaklaşık 45 yıldır uzayda seyahat ediyor.

Independent Türkçe'deki habere göre Dünya'dan en uzak uzay araçları unvanına sahip Voyager'lar, Güneş Sistemi'nin ucundaki heliosferin ötesine geçmişti. Voyager 1'in heliosferi aşması yaklaşık 36 yıl sürdü. Uzay aracının o zamandan beri gönderdiği veriler, evrendeki manyetik alanların rolü hakkında çarpıcı bilgiler veriyor.

Voyager 2 ise yıldızlararası ortama 2018'de girdi. Ancak iki uzay aracı da Güneş Sistemi'nin dışında sayılmıyor. Çünkü Güneş Sistemi'nin sınırı, su, buz, amonyak ve metandan meydana gelen Oort bulutu olarak kabul ediliyor.

Örneğin NASA, Voyager 2'nin Oort bulutun iç kenarına ulaşmasının yaklaşık 300 yıl, ötesine geçmesinin muhtemelen 30 bin yıl süreceğini düşünüyor.

Voyager 1, Dünya'dan 23,3 milyar kilometre uzakta bulunuyor. 2 numaralı uzay aracıysa yaklaşık 19,3 milyar kilometre mesafede yer alıyor.

İkili, radyoizotop termoelektrik jeneratör teknolojisiyle çalışıyor. Jeneratörlerin sağladığı güç her yıl yaklaşık 4 watt azalıyor. Bu, uzay araçlarındaki cihazların birer birer kapatıldığı anlamına geliyor. Viyager 1'de çalışan cihaz sayısı 4'ü bulurken Voyager 2'de bu sayı 5.

Sky News'in aktardığına göre uzay araçlarının 2025'te gücünün tükenmesi bekleniyor.

Voyager ekibinde yer alan Linda Spilker, "Her şey gerçekten yolunda giderse bu görevleri belki 2030'lara kadar uzatabiliriz. Bu sadece güce bağlı" diye konuştu. (Görseller: NASA-Alamy)

NASA, SpaceX ile anlaştı

NASA, SpaceX ile anlaştı