Dünyanın en kalabalık 20. ülkesi... İşte Dünya Mülteciler Günü'nde rakamlar

Dünyada her dakika 25 kişi, her gün 37 bin kişi, toplamda ise 71 milyon kişi iç savaş ve benzeri sebeplerden dolayı evlerinden ayrılmak zorunda kalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Dünya Mülteciler Günü'nde rakamları açıkladı.Dünyada mülteci krizi en büyük sorunlardan birisi olmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı, Dünya Mülteciler Günü'nde çarpıcı rakamları ortaya koydu.
Rapora göre dünya genelinde 71 milyon insan, savaştan, zulümden ve diğer şiddetten kaçmak için evlerinden ayrılmak zorunda kalıyor.
Bir önceki yıl bu rakam 68,5 milyon kişiydi...
'Dünyanın en kalabalık 20. ülkesi'
Bir önceki yıla göre sayının 2 milyon daha artması ile mülteciler toplamda 'dünyanın en kalabalık 20. ülkesi' haline geldi.
Rapora göre mültecilerin yarısından fazlasını Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Myanmar ve Somalililer oluşturuyor.
Suriyeli mülteciler ilk sırada
BM raporuna göre dünyadaki Suriyeli mültecilerin sayısı 6,7 milyon ile ilk sırada yer alıyor. Ancak resmi rakamların dışına çıkıldığında bunun çok daha artacağı tahmin ediliyor.
İkinci sırayı 2,7 milyon ile Afganlar alıyor. Üçüncü sırayı 2,3 milyon ile Güney Sudan alırken onu 1,1 milyon ile Myanmar takip ediyor.
Raporda Türkiye'nin 3,7 milyon ile beşinci kez en fazla mülteci ağırlayan ülke olduğu ve ülkede yapılan yardımlar da ifade edildi.
Nüfus ve ekonomik sebeplerden ABD'nin dünyanın en büyük mülteci destekçisi olmaya devam ettiği de raporda yer alırken, ülke yönetiminin son dönemlerde göçmenlere ve mültecilere karşı düşmanca söylemleri ise kınandı ve bunun 'zarar verici' olduğu vurgulandı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS