Dünyanın en yaşlı insanı 117. doğum gününü kutluyor

Dünyanın en yaşlı insanı 117. doğum gününü kutluyor

1899 yılında doğan ve bugün 117. yaşını kutlayan Emma Morano uzun yaşamının sırrını açıkladı. Morano'ya göre uzun bir yaşamın anahtarları kısmen genetik, kısmen de yaptığı sıradışı diyet.

Pirelli'nin geleneksel takviminde yeni sayı


Çarpıcı analiz: Trump iktidarında kazanan ülkeler arasında Türkiye de var


İzmir'de çökme tehlikesi: 3 bina boşaltıldı


Morano, 8 kardeşin en büyüğü olarak 29 Kasım 1899'da İtalya'nın Piyemonte bölgesinde doğdu. Ömrüne şantajla başlayan bir evlilik, oğlunun ölümünün acısı ve dengeli dışında herşey denebilecek bir beslenme sığdırdı.


Morano bu yıl, Amerikalı Mushatt Jones'ın Mayıs'ta ölmesinin ardından resmen "dünyanın yaşayan en yaşlı kadını" oldu. Emma Morano, uzun ömrünün sırrının kısmen genetik olduğunu söylüyor.


Morano'nun annesi 91 yaşına kadar, birkaç kız kardeşi ise 100 yıldan fazla yaşamış. 90 yıldan uzun bir süredir hergün, ikisi çiğ olmak üzere üç yumurta yiyen Morano, uzun yaşasmının kısmen bu diyetten kaynaklandığı görüşünde. Morano bu günlerde sadece iki yumurta ve biraz bisküvi yiyor.


'Ya benimle evlenirsin ya da seni öldürürüm'


Emma Morano'ya göre uzun yaşamının bir sırrı da, 1938'de 6 aylık oğlunun ölümünün ardından kocasını kapının önüne koyması. Hiçbir zaman sağlıklı bir evliliği olmadığını söyleyen Morano, "Bana, 'Şanslıysan benimle evlenirsin ya da seni öldürürüm' dedi. 26 yaşındaydım, ve evlendim" diyor.

Aşık olduğu gencin 1. Dünya Savaşı'nda öldürülmesinin ardından ise kimseyle evlenmeyi düşünmemiş. Ancak eşinin şantaj yapması üzerine ise evlenmekten başka bir seçeneği olmadığını düşünmüş. Bir ara eşini evden kovsa da, evliliği 1978'de o ölene kadar devam etmiş.

Morano, 75 yaşına kadar çalışmış ve bir daha hiçbir zaman evlenmemiş. Amerikan New York Times gazetesine yaptığı açıklamada ise bunun nedenini şöyle açıklamış:


"Kimsenin benim üzerimde egemen olmasını istemedim."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS