hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyanın enerji sorununu bitirebilecek hamle

  Dünyanın enerji sorununu bitirebilecek hamle
  expand

  Dünyanın en büyük silah ve savunma sanayi şirketlerinden ABD'li Lockheed Martin, bir kamyona sığabilen ve 100 megavatlık güç üreten nükleer santral geliştirdiklerini açıkladı. Pentagon'un en büyük tedarikçisi olan şirketin ileri araştırmalar grubu olan "Skunkworks" başardıkları nükleer füzyonu 10 yıl içinde ticari hale getirebileceklerini ilan etti. Bu gelişmenin hayata geçerse, dünyanın enerji sorunu da sona ermiş olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar, Lockheed Martin firmasının içinde yer alan "Skunkworks" grubunun ciddiye alınması gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü bu grup daha önce U2 casus uçağından hayalet bombardıman uçağına kadar pek çok büyük teknolojik yeniliği yaptı.

  Lockheed Martin firmasının geliştirdiği füzyon reaktörü iddia edildiği gibi hayata geçmesi halinde, sadece küresel ısınmadan yana sıkıntı çeken dünya kazanmayacak; aynı zamanda fosil yakıt kaynaklarını güvence altına almaya veya onları ele geçirmeye dayalı bütün jeostratejilerin de sona ermesi bekleniyor.

  Nükleer füzyon, mevcut nükleer fizyon reaktörlerinin tersine, hiçbir nükleer atık sorunu olmadan ve neredeyse sonsuz bir enerjiye sahip olmak anlamına geliyor.

  Enerjinin üretileceği materyal hidrojen atomlarından oluşuyor. Güneş ve evrendeki neredeyse bütün yıldızlar enerjilerini füzyondan sağlıyor.

  20-30 milyon derecelik sıcaklıklarda hidrojen çekirdekleri birbirine yaklaşıyor ve birleşiyor, böylece helyum atomuna dönüşüyorlar. Bu birleşme sırasında da büyük bir enerji ortaya çıkıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kamyonete sığabilecek kadar küçük nükleer santralların ilk olarak abd denizaltılarında denenebileceği belirtiliyor.

  Lockheed martin üretime geçebilirse füzyon nükleer teknolojisi uygulanacak denizaltılar daha az maliyetle daha uzun mesafeli yolculuklar yapabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow