Duterte'yi eleştiren senatöre 'baronlardan rüşvet alma' suçlaması

Duterte'yi eleştiren senatöre 'baronlardan rüşvet alma' suçlaması

Duterte'yi eleştiren senatöre 'baronlardan rüşvet alma' suçlaması

Filipinler'de uyuşturucu baronlarından rüşvet almakla suçlanan senatör hakkında tutuklama kararı çıkartıldı.

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin uyuşturucuyla mücadele konusundaki politikalarını eleştirdiği ifade edilen Senatör Leila de Lima gözaltındaki uyuşturucu baronlarından rüşvet almakla suçlandı.

Yerel mahkeme, suçlamalar üzerine Lima hakkında tutuklama emri çıkarttı.

Duterte: Ben cehenneme gideceğim siz de benimle gelin

Lima, hakkındaki iddiaları reddederek, suçlamaların, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin kendisini eleştirenleri sindirme girişiminin parçası olduğunu savundu.

ABS-CBN'nin haberine göre, Lima'nın yanı sıra eski koruması ve 2 eski yetkili hakkında da tutuklama kararları çıkarıldı.

Duterte'nin uyuşturucuyla mücadele yöntemi: Vur emri

Devlet başkanlığı koltuğuna 30 Haziran 2016’da oturan Duterte, uyuşturucu ve yolsuzlukla mücadeleye öncelik vereceğini açıklamıştı. Uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde emniyet güçlerine "vur emri" verilmesi sonucu 7 binden fazla şüpheli güvenlik güçlerince öldürülmüştü. Uyuşturucuyla mücadelenin 3-6 ay arasında büyük oranda çözüleceğini belirten Duterte, uyuşturucu kullanıcı sayısının 3 milyon olduğunun belirlenmesi üzerine bu politikanın 6 ay daha uzatılmasına karar vermişti. Politika, ülke yasalarıyla çeliştiği ve insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle hem ülke içinde hem de yurt dışında eleştirilere neden olmuştu.