Kıbrıs'ta yollar ayrılıyor mu?

Kıbrıs'ta yollar ayrılıyor mu?

Kuzey Kıbrıs'ta seçimi sağ kazanırken Güney ile birleşmeden yana olan sol partiler büyük oy kaybı yaşadı. Kıbrıs'ta birleşme planları artık rafa mı kalkıyor, alternatifler neler? Uzmanlara sorduk.

Kuzey Kıbrıs'ta Pazar günü yapılan erken genel seçimlerin galibi, Başbakan Hüseyin Özgürgün liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi UBP) oldu. Yaklaşık yüzde 36'lık oy alan UBP'yi, yüzde 21'e gerileyen ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) izledi. Yeni kurulan Halkın Partisi (HP), ilk girdiği seçimlerde yüzde 17'lik oy oranıyla üçüncü büyük siyasi güç haline geldi. Kuzey Kıbrıs'ta koalisyon kurma sürecinin zorlu geçmesi bekleniyor. Hatta başarısızlığa uğraması ve yeniden seçimlere gidilmesi de ihtimal dahilinde.


Yunan Parlamentosu'ndan Türk Azınlıkla ilgili düzenlemeye onay


"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)" uluslararası alanda sadece Türkiye tarafından tanınsa da Rum yönetiminin temsil ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik alanı içinde de sayılmıyor. Kuzey Kıbrıs'taki seçimlerin sonucu bu nedenle Ada'nın iki kesiminin birleşmesi için yıllardır sürdürülen müzakerelerin geleceği açısından önem taşıyor.


Yeni olasılıklar


Ada'da 2004 yılı Nisan ayında oylanan, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın adını taşıyan çözüm planına Kuzey Kıbrıslılar büyük çoğunlukla "evet" demiş, plana "hayır" diyen Rumların hemen ardından AB'ye üye kabul edilmeleri Kuzey'de büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Aradan geçen sürede çözüme yönelik sayısız müzakere sonuç vermedi, son olarak geçen yaz yapılan müzakereler de Ada'da Türk askerinin varlığı, garantörlük gibi konulardaki anlaşmazlıklara takılarak sonuçsuz kaldı.


Kuzey Kıbrıs'ta çözüm konusundaki umutsuzluk seçim kampanyalarına da yansıdı, birleşme konusu neredeyse hiç gündeme gelmedi. Rumlarla birleşme yerine Türkiye ile yakınlaşmayı savunan partilerin seçimlerde oylarını artırması, Kıbrıs denkleminde yeni olasılıkları gündeme getiriyor.


Kuzey Kıbrıs dünyaya açılmak istiyor


Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Soyalp Tamçelik, Kuzey Kıbrıslılarda karşı tarafın çözüm istemediği algısının güçlendiğine, "birleşme yerine kendi ödevlerimizi yerine getirip iç yapılanmamıza odaklanalım" anlayışının geliştiğine dikkat çekiyor. "Türkiye'ye bağlanma" seçeneğinin marjinal bir grup dışında kimse tarafından dile getirilmediğini belirten Tamçelik, "KKTC, Kuzey Kıbrıslıların ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayabilirse, işte o zaman Ada'nın birleşmesi konusunda yapılacak müzakerelerin önü psikolojik olarak, sosyolojik olarak da tıkanacaktır" diyor.


Tamçelik, Ada'da federasyon ve konfederasyon seçeneklerinin başarı şansının bulunmadığı, bundan sonraki aşamanın "uluslararası tanıma olmasa da tanınmışlık seviyesinin artırılması" olduğu görüşünde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS