Ebayoud, Avrupa istihbaratıyla adeta dalga geçmiş

Ebayoud, Avrupa istihbaratıyla adeta dalga geçmiş

Paris'in kuzeyindeki Saint-Denis operasyonunda öldürülenlerden birinin Paris saldırılarının beyni olduğu belirlenen 28 yaşındaki Belçika vatandaşı Abdel Hamid Ebayoud'a ait olduğu belirlendi. Fransa'da basına yansıyan istihbarat raporlarına göre, Ebayoud Avrupa istihbaratıyla adeta dalga geçmiş.

Paris savcılığından yapılan kısa açıklamada, Saint Denis'de yapılan şafak operasyonunda öldürülen şahsın "Ebu Ömer El Belçiki" kod adlı Abdel Hamid Ebayoud'a ait olduğu resmen doğrulandı. Ancak istihbarat raporları, Ebayoud'un izini hiç belli etmeden Suriye ve Avrupa arasında adeta mekik dokuduğunu ortaya çıkardı. Fransızlar şimdi Ebayoud'un nasıl elini kolunu sallayarak Avrupa'ya bu kadar kolay girip çıktığını sorguluyor.


Paris'i yasa boğan saldırıların beyni Ebayoud, Fransızca konuşan İsviçreli, Fransız ve Belçikalı gençleri cihat saflarına katan etkin bir isim. Ebayoud'un 13 yaşındaki kardeşi Younes de en genç cihatçı olarak tarihe geçti. Sosyal medyada son derece aktif olan Ebayoud, kardeşini en genç cihatçı yapmaktan duyduğu gururu aktarmıştı. İki oğlunu da 2013 ve 2014 yıllarında IŞİD'e kaptıran Ebayoud'un babası ise, bir Belçika gazetesine çaresizliğini anlatmıştı.


Paris katliamının planlayıcısı öldürüldü


Belçika polisinde dosyası kabarık olan Ebayoud'un, Paris saldırılarını gerçekleştiren 8 kişilik gurupta yer alan ve kaçmayı başaran Salah Abdeslam ile Molenbeek mahallesinden çocukluk arkadaşı olduğu ve 2010-2012 yılları arasında birlikte soygun, gasp gibi pek çok suç işledikleri biliniyor.


Suriye'de IŞİD'in geçtiğimiz yıl başlayan kafa kesme eylemlerinde görünen Ebayoud, 2014 yılında, toplu bir kafa kesme eyleminin ardından cesetleri arabasına bağlayarak yerlerde sürüklerken çekilen görüntüsünü sosyal medyada paylaşmıştı. Ebayoud bu videoda yaptığı eylemden büyük bir keyif aldığını göstererek, "Fransa'da jet ski sürüklüyordum, burada cesetleri sürüklüyorum" diyor.


Şok eden istihbarat rapoları


İstihbarat uzmanlarının Fransız haber kanalı BFM TV'ye açıkladıkları bilgilere göre, Ağustos ayında Fransız polisinin yakaladığı Suriye'den dönen bir gencin, "Rakka'da Abdelhamid Ebayoud ile görüştüğünü, Ebayoud'un kendisinden bir konser salonuna saldırı yapmasını istediğini" anlattığı ortaya çıktı. Buna göre, 11 Ağustos'ta yakalanan Reda Hame adlı genç, 6 gün kaldığı Suriye'de Ebayoud tarafından Fransa'da saldırı yapmak için görevlendirilmiş. Eline 2 bin Euro ve silahları bulabileceği adresler içeren bir USB flash bellek veren Ebayoud, Hame'ye, yakalanmaması için Prag üzerinden Fransa'ya dönmesini söylemiş. Fransa'da ise "olabilecek en yüksek sayıda insan öldürmesi için" bir konser salonunu basmasını istemiş.


Paris'te öldürülen polis köpeği Diesel için sosyal medyada yas


Le Monde gazetesine göre, Reda Hame polislere verdiği ifadesinde "Size bütün söyleyebileceğim hızlı hareket etmeniz. Çünkü Ebayoud gerçekten Fransa'yı ve Avrupa'yı vurmakta kararlı" diyor. Bu ifadelerden 10 gün sonra, Ebayoud'a yakın bir örgütle bağlantılı olan Eyub El Hazani adlı saldırgan Belçika'dan yola çıkarak, Thalys saldırısını gerçekleştiriyor.


Ebayoud, polis tarafından engellenen 2015'te Paris yakınlarındaki Villejuif Kilisesi'ne saldırı, Nisan 2015'te bir konser salonuna düzenlenen saldırı ve 10 gün sonra Amerikan askerlerinin engellediği Thalys treni saldırısının da planlayıcısı olarak biliniyor. Brüksel'de Yahudi müzesine saldıran Medhi Nemouche ile de bağlantı halinde olduğu biliniyor.


Saint Denis operasyonunda Ebayoud ile aynı apartmanda yakalanan 8 kişi göz altına alındı. Bu kişilerin ifadelerinden Ebayoud'un Paris saldırısndaki rolü net olarak ortaya çıkacak.


Fransız istihbaratı Eylül ayında bir iç yazışmayla Ebayoud'un "üst düzeyde tehlikeli bir terörist" olduğunu rapor etmiş. Belçika istihbaratı ise Ebayoud'u, Charlie Hebdo saldırısının ardından, 15 Ocak'ta, yapılan operasyonla ortaya çıkarılan Verviers çetesinin beyni olarak da kayıtlara geçirmiş.


IŞİD'den ABD'ye videolu tehdit: 'Times Meydanı'nı vuracağız'


Suriye ve Belçika arasında mekik dokumuş


Abdelhamid Ebayoud'un rahatlıkla Suriye ve Avrupa arasında yolculuk yaptığı da ortayay çıktı. Suriye'ye Ağustos ayı başında giden Ebayoud, 2013 yılı sonunda Yunanistan üzerinden geçerek Belçika'ya gelmiş. Ve hemen ardından hiç zorluk çekmeden Suriye'ye geri dönmüş. Mart 2014'te Rakka'da cesetleri sürüklediği videoyu yayınlamış. Şubat 2015'te yeniden Belçika'ya gelmiş. Cihatçı hareketler uzmanı gazeteci David Thomson'a göre, Ebayoud, Ocak 2015'te engellenen Verviers saldırısı öncesine kadar Belçika'da kalmış. Ardından hiçbir iz belli etmeden Suriye'ye geri dönmüş. Her seferinde Yunanistan, Prag, Macaristan ve İsviçre üzerinden Belçika'ya geçen Ebayoud'un en son ne zaman yeniden Belçika'ya, oradan da Fransa'ya geçtiği henüz bilinmiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS