Ekonomik ve Parasal Politika faslı Brüksel'de açıldı

Ekonomik ve Parasal Politika faslı Brüksel'de açıldı

Brüksel'de gerçekleştirilen Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nın 11. toplantısında 17 numaralı Ekonomik ve Parasal Politika faslı müzakerelere açıldı. Böylelikle Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 15 oldu.

Toplantıya Türkiye adına AB ile Müzakere Heyeti Başkanı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Konseyi adına ise dönem başkanlığını yürüten Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn,
müteakip dönem başkanlığı adına Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ve Avrupa Komisyonu adına Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn katıldı.

Bu fasıl, AB'nin ekonomi politikası, serbest rekabete dayanan açık piyasa ekonomisi prensibi temelinde rekabet gücünün arttırılması, inovasyonun teşviki, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, büyüme ve istihdamın arttırılması gibi ortak hedefler doğrultusunda üye ülkelerin ekonomi politikalarının uyumlaştırılmasını kapsıyor.

Parasal politika kapsamında ise fiyat istikrarının muhafazasını amaçlayan tek para politikasının uygulanması hedefleniyor. Bu çerçevede, Merkez bankalarının bağımsızlığının sağlanması, kamu sektörünün finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi ve kamu sektörünün merkez bankaları tarafından finansmanının yasaklanması amaçlanıyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB ile 17. fasıl olan Ekonomik ve Parasal Politikalar faslının müzakerelere açılmasının sokaktaki vatandaşa gerçek anlamda dokunan birçok boyutu olduğunu söyledi.

AB ile hükümetler arası konferans öncesinde açıklama yapan Şimşek, "Çünkü fiyat istikrarı sağlanırsa, mali disiplin sağlanırsa, makrofinansal istikrar sağlanırsa kalıcı refah artışı sağlanır. Türkiye sürdürülebilir, dengeli, yüksek büyümeyi sağlar. Türkiye buna hazır. Bu fasılla ilgili Türkiye zaten ileri düzeyde bir uyum içerisinde. Kapanış kriteri anlamında da birkaç basit husus var. Hemen kısa süre içerisinde gerçekleştirebileceğimiz hususlar. Fakat burada önemli olan sürecin yeniden canlandırılmasıdır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS