hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan-Clinton görüşmesinde elçi gerilimi

  Erdoğan-Clinton görüşmesinde elçi gerilimi
  expand

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar gezisi tamamlandı ancak yankıları sürüyor. Başbakan Erdoğan Katar'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. En önemli gündem maddesinin İran olduğu görüşmede büyükelçi krizi çıktı.

  20 dakika olarak planlanan görüşme 1 saat sürünce Hillary Clinton, Katar emiri ile görüşmesine geç kaldı. Bunun üzerine  ABD'nin Doha Büyükelçisi görüşmenin yapıldığı salona girerek Clinton'ı uyarmak istedi. Ancak Türk yetkililer tarafından engellendi.
   
  Büyükelçinin "Katar emiriyle görüşme daha önemli" dediği, Erdoğan'ın danışmanı Büyükelçi Fuat Tanlay'ın ise "Buna siz karar veremezsiniz" diyerek itiraz ettiği belirtiliyor.

  İki büyükelçiyi görevlilerin ayırdığı iddia edildi.

  Görüşmede, İran konusunda Türkiye'nin çabaları olmazsa çok daha gergin bir ortamın doğacağı görüşü üzerinde mutabık kalındı. C

  Görüşmenin detayları

  Başbakan Erdoğan ve Hillary Clinton'ın gündeminde ise geçtiğimiz hafta uranyumunu yüzde 20 oranında zenginleştimeyi başararak Batı'ya gözdağı vermek isteyen İran vardı.

  ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın Başbakan Erdoğan'ı İran'a yaptırımların sıkılaştırılması konusunda ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton arasında gerçekleşen görüşmede, "Ermenistan, Kıbrıs, Orta Doğu, terörle mücadele, ekonomik ilişkiler ve Irak konusunun gündeme geldiği" öğrenildi.

  Four Seasons Otel'de gerçekleşen ve 20 dakika olarak planlanan görüşme bir saat sürdü.

  İki taraf da görüşmenin kendileri açısından verimli geçtiğini ifade ettiler.

  Diplomatik kaynaklar, İran'ın nükleer programı konusunda Viyana'daki görüşmelerin ardından Türkiye'nin çabalarının olmaması halinde konunun daha olumsuz bir noktaya gelebileceğine işaret ettiler.

  Alınan bilgiye göre görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yarın İran'a gideceğine işaret edilerek, Davutoğlu'nun diplomatik zeminde atılması gerekli adımlar konusunda iyimser bir şekilde İran'a gittiği kaydedildi.

  Ermenistan Anayasa Mahkemesinin kararının da değerlendirildiği görüşmede, bu konuda Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığı, kararın süreci yokuşa sürücü nitelikte olduğu ifade edildi.

  Ayrıca, Türkiye'nin Ermenistan meselesini Kafkasya'nın normalleşme süreci içinde gördüğüne, Minsk Grubu'nun bu konuda çözüm için daha aktif bir rol içinde olmasının gerektiğine vurgu yapıldı.

  Kıbrıs konusunda da müzakerelerin sürmesi konusundaki görüşler yinelendi.

  Terörle mücadelede etkin işbirliğinin sürmesinin yararına işaret edilen görüşmede, ekonomi alanında da iki ülke arasındaki model ortaklık programı çerçevesinde koordinatör Bakan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın önümüzdeki haftalarda bir görüşme yapmak üzere ABD gideceği kaydedildi.

  Görüşmede ayrıca, Clinton'ın Türkiye'nin Gazze konusundaki insani duyarlılığını paylaştığını ifade ettiği de öğrenildi.

  Erdoğan dün Amerikalı senatör John Kerry ile de yine İran konusunda ayaküstü sohbet etmişti.

  Başbakan Erdoğan, Katar Başbakanı ile görüşmesinin ardından ise uranyum takasına Türkiye'nin hala sıcak baktığını söyleyerek bu konuda olumlu mesajlar verdi.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow