hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Gazze diplomasisi

  KAYNAKİHA

  Riyad'da diplomatik temaslara devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüştü. Erdoğan, Widodo ile görüşmesinin ardından Suudi Arabistan’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile de bir araya geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlenen 8'inci Olağanüstü İslam Zirvesi’nin ardından temaslarına devam ediyor. Erdoğan, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Widodo arasındaki görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ile Gazze'deki masum sivillere yardım ulaştırma çabaları ve çözüm için atılabilecek adımlareın ele alındığı öğrenildi.

  BARIŞIN TESİSİ İÇİN BİRLİK ÇAĞRISI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Filistin halkına yönelen saldırıların toplu katliam boyutuna ulaştığını, hastanelerin, okulların, ibadet yerlerinin, sivil toplum örgütü çalışanlarının hedef alınmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

  Türkiye’nin hem barışın sağlanması hem de Gazze’ye yönelik insani yardım ve sağlık hizmetlerinin ulaştırılması için yürüttüğü diplomasi faaliyetlerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam ülkelerinin barışın tesisi için birlik içinde adımlar atması gerektiğini vurguladı.

  ERDOĞAN-SİSİ GÖRÜŞMESİ

  Erdoğan, temasları kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. İkili görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik şiddetini her geçen gün artıran saldırıları ile ilgili son gelişmeler ele alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki masum sivillere karşı İsrail'in sergilediği insan hakları ihlallerinin uluslararası hukuk kapsamında cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Filistin’de kalıcı barışın sağlanması için yürüttüğü yoğun diplomasi trafiğini anlatarak Gazze’ye yönelik insani yardım ve sağlık hizmetlerinin ulaştırılması için iş birliğine hazır olduğunun altını çizdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow