Erdoğan: "İçinde bulunduğumuz coğrafya son derece sancılı kritik bir süreçten geçiyor''

Erdoğan: "İçinde bulunduğumuz coğrafya son derece sancılı kritik bir süreçten geçiyor''

Endonezya Istana Merdeka Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya Devlet başkanı Joko Widodo ikili görüşmelerinin ardından ortak bir basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine :"Şırnak'ta şehit edilen 1 subay 3 askerimize, Diyarbakır'da 1 polisimize, Kars'ta demiryolu işçimize, Adana Pozantı'da şehit edilen 2 polisimize Allah'tan rahmet diliyorum'' diyerek başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya Devletbaşkanı ile geleceğe yönelik, ekonomik, siyasi ve ticari alanlarda her seviyedeki temasların daha da yoğunlaştırılması konusunda görüş birliğine vardıklarını ifade ederek: "Dinamik ve güçlü ekonomileri olan iki ülkenin bu alanlarda iş birliği yapması gerektiğine inanıyorum'' dedi. 


"Karşılıklı fayda temelinde yani kazan kazan suretinde ekonomik ilişkilerini sürdürmesi çok şey getirecektir, bu anlamda yarınki iş forumunu önemsiyorumö diyen Erdoğan bu konuda gelecekle ilgili planlamalar yaptıklarını ifade etti. Türkiye'nin G20 zirvesine ev sahipliği yapacağını ifade eden Cumhurbaşkanı: "Endonezya ile Türkiye G20 üyesi ülkedir bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor'' dedi.


''İçinde bulunduğumuz coğrafya son derece sancılı kritik bir süreçten geçiyor'' ifadelerini kullanarak Suriye'deki kriz ortamına değinen Erdoğan: "Burada olan olaylar bütün dünyayı ilgilendirmektedir. Başta terör ve mülteci sorunu olmak üzere artık buralar küresel çapta kriz üreten ve ihraç eden ülkeler haline gelmiştir. Eğer bugün yabancı savaşçılar dediğimiz bu başlıkta, ta Avustralya'dan Suriye'ye DAİŞ'e katılmak üzere gelen savaşçılar varsa bunu siz sadece Suriye ve Irak kapsamında ele alamazsınız. DAİŞ e katılmaya Endonezya'dan bile yabancı savaşçı geliyorsa bu sorun artık sadece Suriye'nin sorunu değildir. Şu anda 16 bin bu tür yabancı savaşçı ülkemize girememiştir. Sınırlar onlara kapalı olmuştur. Bunun yanında 1600'ü deport edilmiştir, yine 1300'ü yakalanmış yurtdışına çıkarılmışlardır'' dedi. 


Ekonomik ilişkilere dikkat çeken Cumhurbaşkanı, ''Asya pasifik bölgesinin küresel ekonomideki ağırlığı giderek artıyor biz de ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz'' ifadelerini kullandı Cumhurbaşkanı ayrıca Güneydoğu Asya Ülkeleri Ekonomik Topluluğu için de : "ASEAN üyesi olmak için hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum'' dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS