Erdoğan'ın 'Şanghay Beşlisi' açıklamasına Rusya ve Çin'den ilk yorum

Erdoğan'ın 'Şanghay Beşlisi' açıklamasına Rusya ve Çin'den ilk yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” açıklamasına Rusya ve Çin'den ilk yorumlar geldi. Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov, "Erdoğan için mantıklı bir adım olurdu" dedi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang ise, "Türkiye'nin arzusuna büyük önem veriyoruz" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” açıklamasına Rusya ve Çin'den açıklamalar geldi. Rusya Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov, Erdoğan'ın açıklaması için "Mantıklı bir adım olurdu" derken Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang ise, "Türkiye'nin arzusuna büyük önem veriyoruz" ifadesini kullandı.


Erdoğan: Türkiye varsa yoksa AB dememeli


Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması"na yönelik sözlerini değerlendirdi. Puşkov, şunları söyledi:


“Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİO) üyeliği Erdoğan için mantıklı bir adım olurdu. ŞİÖ, ab’den farklı, onun yerine geçemez. Fakat AB’den farklı olarak ŞİÖ üyeleri tamamen egemen.”


CHP'den Şanghay 5'lisi değerlendirmesi: 'Türkiye'nin yönü bellidir'


Çin'den de açıklama


Rusya'nın ardından Çin de konuya ilişkin açıklamada bulundu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'ne ilişkin açıklamaları konusunda, "Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusuna büyük önem veriyoruz" ifadesini kullandı.


AA'nın haberine göre, Gıng olağan basın toplantısında, Türkiye'nin Avrasya'da önemli bir ülke olduğunu belirterek, ŞİÖ'nün de önemli bir diyalog ortağı olduğunu söyledi.


Çin'in, Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusuna büyük önem verdiğini belirten Gıng, Pekin yönetiminin, üye ülkelerle örgütün hukuki yapısının düzenlenmesi konusunda çalışmak istediğini belirtti.


Erdoğan’dan ‘Şanghay Beşlisi’ çıkışı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant’tan dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Mesele şu; Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği’ dememeli. Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama ben de kendi kanaatimi söylüyorum. Mesela, ‘Şanghay Beşlisi içerisinde Türkiye niye olmasın?’ diyorum. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum” demişti.Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın, 1996'da oluşturduğu Şanghay Beşlisi, 2001'de Özbekistan'ın da katılımıyla Şanghay İşbirliği Örgütü'ne dönüştürülmüştü. ŞİÖ'de, Hindistan, Afganistan, İran, Moğolistan, Pakistan gözlemci ülke olarak yer alırken; Türkiye, Belarus ve Sri Lanka da diyalog ortağı konumunda bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS