Esad: "Seçimlerde aday olmak meşru hakkım"

Esad: "Seçimlerde aday olmak meşru hakkım"

Viyana'da varılan uzlaşı süreci boşa mı gidiyor? Suriye lideri Beşar Esad, cuma günü İtalyan basınına konuşmuş, "Ülkedeki teröristlere karşı zafer elde edilmeden yönetimde değişiklik olmaz" demişti. Esad, bu kez Çin televizyonuna röportaj verdi. Geçiş süreci için güvenliğin sağlanması gerektiğini yineledi. "Seçimlerde yeniden aday olmak meşru hakkım, zaman gösterecek" dedi.

14 Kasım'da Viyana'da varılan uzlaşı ile Suriye'de 18 aylık bir geçiş süreci üzerinde anlaşmaya varılmıştı. Gözler Esad yönetiminden gelecek açıklamalardaydı.

Suriye lideri bir kez daha geçti kameraların karşısına. Bu kez Çin'in Phoneix kanalına konuştu.

Muhalefet denen kavramın askeri değil, siyasi olduğunu söyledi Esad. Elinde silah olan gruplara dünyanın hiçbir yerinde muhalefet demenin mantıklı olmadığını belirtti. Ülkede gerçek muhalefetin olduğunu, bazılarının da yurtdışında olduğunu söyledi. Bu gruplarla görüşmeye hazır olduklarının sinyalini verdi.


Esad, güvenlik sağlanmadan hiçbir siyasi adımın başarılı olamayacağını da yineledi. Batılı ve bölgesel birçok devletlerin teröre desteğinin kesilmesi halinde krizin bir yılda çözüleceğini, en fazla 2 yılda anayasanın tartışılıp halk oylamasına sunulabileceğini söyledi.
Anonymous, IŞİD'in saldıracağı yerleri açıkladı
Esad'a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı da soruldu.

Esad, "Bu benim meşru hakkım. Fakat aday olup olmayacağımı söylemek için henüz erken. Bu ancak halk tarafından belirlenebilir. Seçimlerin yaklaşmasıyla halkın durumuna göre karar vereceğim. Gerekmesi halinde aday olurum" dedi.

Suriye liderinin gündeminde 31 Eylül'de başlayan Rusya'nın Suriye'ye yönelik hava operasyonları da vardı.
IŞİD dünyadan ne istiyor?
Esad, şunları söyledi:

"Rusya yaklaşık iki ay önce operasyonlara başladığında Amerikan ittifakı olarak adlandırılan güçler teröristlere karşı bir yıldır operasyon düzenliyordu. Ancak sonuç olarak teröristler daha da güçlendi ve geniş alanlara yayıldı. Rus hava operasyonlarının ardından ise birçok terörist Türkiye'ye oradan da Avrupa ya da başka devletlere kaçtı."

Esad, Rusya ile ABD öncülüğündeki operasyonlar arasındaki temel farkın Rusya'nın Suriye ordusuyla işbirliği yapması olduğunu vurguladı, "ABD bu işbirliğini kabul etmedi" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS