hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Almanya Başbakanından Türkiye açıklaması

  Eski Almanya Başbakanından Türkiye açıklaması
  expand
  KAYNAKAA

  Üst üste yaşanan gerilimlerle Türkiye ile ilişkileri krize sürüklenen Almanya'nın eski başbakanı Gerhard Schröder'den bir uyarı geldi. Schröder, Rusya ve Türkiye’nin Avrupa’dan başka alternatifinin bulunduğunun dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, "Bu iki ülkenin yönünün Çin’e doğru kaymasının engellemesi gerekir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Schröder, Mönchengladbach kentinde yaptığı açıklamada, AB’nin Rusya ve Türkiye ile iyi ilişkiler kurmasından yana olduğunu söyledi.

  Bu iki ülkeyle iş birliği yapılmadan Avrupa’nın doğusunda istikrarın sağlanamayacağını ifade eden Schröder, “Rusya ve Türkiye'nin Avrupa'dan başka alternatifi bulunduğunu dikkate almalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

  Schröder, Rusya ve Türkiye’nin yönünü Asya’ya çevirebileceğini belirterek AB’nin bu iki ülkenin yönünün Çin’e doğru kaymasının engellemesi gerektiğini savundu.

  Bu sebepten dolayı AB'nin, Türkiye ve Rusya ile sağlam ilişkiler kurmasının önemli olduğunu söyleyen Schröder, bunun için yeniden daha fazla güvene ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

  Rusya’nın petrol üretici Rosneft’in denetleme kurulu başkanlığına getirilen Schröder, AB’nin bu şirkete yönelik yaptırımlarını eleştirdi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow