hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı vatandaşlıktan çıkarıldı

  Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı vatandaşlıktan çıkarıldı
  expand
  KAYNAKAA

  Gürcistan'ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, 2013'teki seçimleri kaybettikten sonra hakkında tutuklama kararı çıkartılınca ülkeyi terk etmiş ve Ukrayna vatandaşı olmuştu. Ukrayna lideri Petro Poroşenko tarafından Odessa'ya vali olarak atanan Saakaşvili, Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Gürcistan'daki partisi ise şimdi lider arayışında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna'nın Odessa Valisi ve eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Gürcistan vatandaşlığından çıkarılması üzerine genel başkanı olduğu Ulusal Birlik Hareketi lidersiz kaldı.

  Saakaşvili "konuşacak yer" bulamadı

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili'nin eski cumhurbaşkanının vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin kararnameyi onaylamasıyla Saakaşvili'nin Ulusal Birlik Hareketi partisindeki genel başkanlık görevi sona erdi.

  NATO Gürcistan'da tatbikat başlattı

  Mihail Saakaşvili'nin partiye genel başkanlık yapma hakkının askıya alınması üzerine Ulusal Birlik Hareketi, Siyasi Konsey kararıyla yeni genel başkan seçmeyeceğini ve faaliyetlerini genel başkansız sürdüreceğini bildirdi.

  AA muhabirine konuşan parti yetkilileri, bundan böyle son üç yılda edinilen tecrübeyle Siyasi Konsey ve Genel Sekreterlik seviyesinde kararlar alınacağı açıkladı.

  Gürcistan'da 2013'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ülkesini terk eden ve hakkındaki tutuklama kararı nedeniyle geri dönemeyen Saakaşvili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından vatandaşlık verilerek Odessa Valisi olarak atanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow