Eski İçişleri Bakanı yolsuzluktan gözaltına alındı

Eski İçişleri Bakanı yolsuzluktan gözaltına alındı

Fransa'da dün gözaltına alınan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "sağ kolu" olarak bilinen eski İçişleri Bakanı Claude Gueant, 15 saatlik sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Yolsuzluk ve usulsüzlük suçlamasıyla gözaltına alınan Gueant, 2002-2004 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda genel müdür olarak görev yaptığı dönemde, usulsüz bir biçimde emniyet bütçesinden her ay 10 bin Euro prim almakla suçlanıyor.


Yine aynı dönemde Emniyet Genel Müdürü olarak görev yapan ve aynı suçlamayla gözaltına alınan Michel Gaudin'ın da Gueant ile serbest bırakıldığı bildirildi.


Gueant'a yakın kaynaklar, söz konusu primin kişisel veya siyasi amaçlarla kullanılmadığını, Sarkozy'nin güvenliğini sağlayan personele prim amacıyla dağıtıldığını iddia ediyor.


Claude Gueant, 2011 ve 2012'de İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştı. Gueant'ın, Sarkozy'nin 2007 yılındaki seçim kampanyasında yasa dışı yollardan Libya lideri Muammer Kaddafi'den mali yardım almasında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle hakkında yine soruşturma açılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS