FETÖ firarilerinin yeni kaçış güzergahı

FETÖ firarilerinin yeni kaçış güzergahı

Son yıllarda binlerce Suriyelinin kaçmak için kullandığı Türkiye-Yunanistan sınırındaki Meriç Nehri kıyısında bulunan dört köy FETÖ firarilerinin de yeni kaçış güzergahı oldu.

Rusya'dan Esad'ın geleceğiyle ilgili açıklama
Rusya'dan Esad'ın geleceğiyle ilgili açıklama

Darbe girişiminden sonra FETÖ’den aranan isimlerin Türkiye’den kaçmak amacıyla Yunanistan’a geçmek için en sık kullandığı güzergâh Meriç-Dimetoka hattı. Hürriyet’ten Gülden Aydın, bu hattın Türkiye tarafındaki en önemli merkezleri olan Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesinde Kadıdondurma, Karayusuflu ve Serem köylerinde görgü tanıklarıyla konuştu.

Aydın’ın haberi, “İlk durağımız, arazisi Sofulu’ya bakan Subaşı beldesi. Kahvehanedeki belde sakinlerinin çoğu, isimlerinin yayımlanmaması şartıyla insan kaçakçılarının bu hattı kullanma yöntemini anlattı. Buna göre kaçaklar, önce köyler arasındaki ormanlarda havanın kararması için bekletiliyor” ifadeleriyle başladı.

Yasadışı geçişlerde Subaşı’nın 1000-1500 metre ilerisindeki Meriç Nehri’ne ulaşmak için köyler arasındaki patika ve sulama kanallarından, çeltik tarlalarından geçildiği kaydedilen haber şöyle devam etti: “Daha sonra kaçaklar, 2 insan kaçakçısı tarafından şişme botların büyüklüğüne göre 5-15 kişilik gruplara ayrılıyor. Kaçakçının biri botun bir ucunu halatla nehir kenarındaki ağaca bağlıyor. Bottaki kaçakçı kürek çekerek genişliği 50 ile 100 metre arasında değişen nehirden Yunanistan’a geçiyor. Kaçakları Yunan toprağına bıraktıktan sonra bota biniyor, diğer tarafta halatı tutan kaçakçı tarafından kıyıya çekiliyor. Beldede yaşayanlardan aldığımız bilgiye göre FETÖ mensupları, önlemlere rağmen bir açık bulup kaçmaya devam ediyorlar. Ancak Meriç’in karşı kıyısına ayak bastıkları anda sıradan bir kaçak göçmenden farklı şartlara ve büyük ayrıcalıklara sahip oluyorlar. Nehir kıyısında bir bekleyenleri daima var, kalacakları geçici evleri de hazır. Bu evler, Yunanistan’da Türk nüfusunun hâkim olduğu Gümülcine bölgesinde. Firari FETÖ’cülerin Avrupa’ya dağıtımı buradan yapılıyor.”

Haberde, kendilerine eşlik eden rehberin, Subaşı ile Kadıdondurma köyü arasında kalan ve sadece özel izinle girilebilen bölgelerden geçtikleri sırada Meriç Nehri’ni geçen insan kaçakçılarının karşı akıntı nedeniyle sadece şişme bot kullandığını aktardığı belirtildi.

Gazeteci kılığında FETÖ'cüler

Meriç’ten Havsa’ya doğru ilerledikleri sırada polis tarafından durdurulduklarını belirten Aydın, “Aracımız didik didik aranıyor. Sarı basın kartlarımızı alıp GBT sorgulaması için götüren polis, gelmek bilmiyor. Döndüğünde kartlarımızı uzatırken ‘Bu kontrollerde sarı basın kartlı gazeteci kılığında çok FETÖ’cü yakaladık. Bir sonraki kontrolde normal kimliğinizi gösterin de başınız ağrımasın’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘Kurtuluş savaşı içinde ukde kalan Yunanistan’ın bir FETÖ’cüyü iade ettiğini görmedik’ 

Öte yandan haberde Subaşılı eski bir belediyecinin FETÖ firarilerle ilgili şu bilgileri verdiği kaydedildi: “Meriç Nehri kısa metrajlı. FETÖ’cüler, denizi batma tehlikesi nedeniyle tercih etmiyor. 50-100 metre genişliğindeki Meriç’i geçmek garanti. Buradan Suriyelilerin arasına karışarak kaçıyorlar. Aile olanlar ailelerle, yalnız olanlar tekli gruplar oluşturuyorlar. Onları Suriyelilerden ayırmak mümkün değil. Çünkü kılık kıyafetlerini Suriyelilere benzetiyorlar. Kadınlar Suriyeli Arap kadınlar gibi, erkekler de sakal bırakıyor. Kesinlikle Türkçe konuşmuyorlar. Soru sorulduğunda içlerinden birkaç Suriyeli Türkçe konuşurken diğerleri sessiz kalıyor.

İstanbul, bizim yaşadığımız hudut bölgesinden daha güvenli. Gelen geçen belli değil. Suriyeli mi, Afgan mı yoksa PKK, DHKP-C, FETÖ’cü mü bilmiyoruz. Ama son bir buçuk aydır polis, jandarma ve piyade birlikleri FETÖ’cülere 7/24 nöbet tutarak göz açtırmıyor. İnsan kaçakçıları daha önce göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçundan yargılanırlardı. Şimdi buna ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ da eklenip ceza ağırlaştırıldı. Yunanistan, yakaladığı Suriyeli, Afgan kaçakları toplayıp haftanın iki günü bu tarafa gönderiyor. Kurtuluş Savaşı içinde ukde kalan Yunanistan’ın bir FETÖ/PDY’ciyi iade ettiğini görmedik.”

Çoban Tuncay Demir: Jandarma izin belgesi dinlemez, ya FETÖ’cü sanar ya da kaçakçı

Aydın’ın konuştuğu Tuncay Demir isimli bir çobanınsa şu ifadeleri aktarıldı: “Büyük çoğunluğu gece kaçmayı tercih ettiği için orada bekliyor. Karşılaşsam bile kimin Suriyeli, kimin FETÖ’cü olduğunu ayıramam. Hava kararmadan sürüyü köye götürüyorum. Yoksa jandarma izin belgesi dinlemez, beni ya FETÖ’cü sanır ya da insan kaçakçısı.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS