FETÖ'nün İtalya yapılanması: Okullara izin verilmedi, derneklerle lobi yapıyorlar

FETÖ'nün İtalya yapılanması: Okullara izin verilmedi, derneklerle lobi yapıyorlar

İtalya'nın okul açma izni vermediği FETÖ, bu ülkedeki faaliyetlerini 4 ayrı şehirdeki dinlerarası diyalog dernekleri ile yürütüyor. Roma, Milano ve Venedik gibi şehirlerde bulunan bu dernekler üzerinden Hristiyan dünyası ile ilişki kurmaya yoğunlaşan yapılanma, lobi ve propaganda çalışması yapıyor.

Yurt dışında da okullar üzerinden yapılanmaya giden FETÖ'ye okul açma izni verilmeyen ülkelerden biri İtalya. Ancak yapılanma bu engeli, Katolik dünyasının merkezi Vatikan üzerinden lobi ve propaganda çalışmaları yaparak aşmaya çalışıyor. Bu amaçla da FETÖ'nün İtalya'da diyalog dernekleri öne çıkıyor. FETÖ, bu dernekler aracılığıyla kültürel ve sosyal etkinlikler düzenleyip İtalyan kamuoyunu, üçüncü kişi ve kurumları etkileme yoluna gidiyor.


Bank Asya fabrikayı böyle batırdı


Roma


FETÖ’nün İtalya genelinde, Roma’da Tevere Enstitüsü, Milano’da Alba Kültürlerarası Derneği, Modena ve Venedik’teki Milad Kültürlerarası Diyalog Derneği olmak üzere 4 ayrı şehirde farklı diyalog dernekleri bulunuyor.


Danıştay'a dinleme cihazı koyan FETÖ'cü tetkik hakimine hapis


Roma’daki Tevere Enstitüsü aracılığıyla Katolik Kilisesi ve İtalyan başkentindeki önemli kurum ve kişileri etkilemeyi hedefleyen FETÖ'nün, iş dünyasının güçlü olduğu Milano’da Alba aracılığıyla gurbetçi iş adamları ve İtalyanları, Modena ve Venedik’te Milad derneği vasıtasıyla İtalyanları, Türk vatandaşlarını ve bu kentlere gelen Türk ve Müslüman göçmen öğrencileri etkilemeye yönelik girişimleri bulunuyor.


FETÖ’nün Roma’daki merkezi olan Tevere Diyalog Enstitüsü, Papalık Konseyi Dinlerarası Diyalog Bakanlığı, aralarında ABD ve İngiltere gibi ülkelerin de olduğu bazı büyükelçilikler ile İtalyan basını nezdinde lobi ve propaganda çalışmaları yürütüyor. Tevere Enstitüsü, özellikle Türkiye’den üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, Vatikan’a bağlı Gregoriana Üniversitesi, İtalyan Roma Tre Üniversitesi gibi farklı eğitim kurumlarında birtakım bağlantılarla burslu öğrenim görmesine de olanak sağlıyor.


Gelirlerinin bir kısmını ülkenin kuzeyinde yaşayan Türk vatandaşlarından bağış adı altında toplayan FETÖ kuruluşları, iftar programlarına ilaveten Hristiyan ve Yahudi inancının önemli günlerinde yüksek maliyetli yemekli davetler ve toplantılar düzenliyor.


FETÖ'nün okulunda gizemli tünel


Gülen'in Papa'yı ziyareti, örgütün yeni rotasını belirledi


Fetullah Gülen’in, Şubat 1998’de Vatikan’da Katoliklerin o dönemki lideri Papa 2. Jean Paul ile görüşmesinin ardından örgüt, Vatikan ile bağlarını güçlendirmeye ayrı bir önem verdi. FETÖ, özellikle Vatikan’ın 1965 yılında sonuçlandırarak dünyaya duyurduğu 2. Vatikan Konsili’nde benimsediği dinlerarası ve kültürlerarası diyalog tezini kendi çalışmalarında da kullanmaya ve dünya genelinde faaliyetlerinde diyalog temasını işlemeye başladı.


Milano


Como'daki etüt merkezi geçen yıl kapatıldı Başkent Roma’da Tevere’nin üstlendiği görevin benzerini İtalya’nın finans başkenti olan Milano’da Alba isimli dernek yürütüyor. 2003 yılında kurulan Alba derneği de kamuoyunu etkilemeye yönelik diyalog toplantıları ve yüksek maliyetli yemekler düzenleyerek lobi çalışması yapıyor. Alba, Milano’nun kuzeyindeki Como’da yaşayan Türk ve Müslümanların çocuklarına yönelik “Ekol” isminde etüt merkezi açtı ancak özellikle 17/25 Aralık darbe girişimi sonrasında halktan gördüğü tepki ve ilginin azalmasıyla geçen yıl kapandı.


Milano’da Alba’nın yanı sıra merkezi Brüksel’de olan Avrupa’da örgütle bağlantılı iş adamlarının oluşturduğu UNİTEE'ye bağlı Avrupa Focus Genç İşadamları Derneği de (Associazione Focus-Giovani Imprenditori Europei) Milano iş çevresine yönelik lobi çalışmaları yürütmekte.


Venedik


İtalya’daki FETÖ yapılanmasının görüldüğü diğer kentler ise yine Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı Modena ile turizm kenti Venedik. Modena’da kültürlerarası diyalog derneği ve Venedik'te Milad derneği, FETÖ'nun İtalya'da faaliyet gösteren kuruluşları arasına yer alıyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS