FIFA Başkanı Joseph Blatter'e ceza soruşturma

FIFA Başkanı Joseph Blatter'e ceza soruşturma

İsviçre Savcılığı, FIFA Başkanı Joseph Blatter'e ceza soruşturması açtı. Suçlamalar arasında Blatter'in, UEFA Başkanı Michel Platini'ye 2 milyon dolar verdiği iddiası da bulunuyor.

İsviçre Federal Savcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Blatter'e, "Ceza gerektirecek kötü yönetim" ve "Zimmete geçirme" iddiaları nedeniyle soruşturma açıldığı ifade edildi.


Karayipler Futbol Federasyonu ile 12 Eylül 2005 tarihinde imzaladığı sözleşmenin FIFA'ya zarar verecek olmasına rağmen, anlaşmanın Blatter tarafından uygulamaya konmasının FIFA'nın çıkarlarına ters düştüğü için suç işlemiş olduğu belirtildi.


Suçlamalar arasında, Blatter'in, 2011 yılında UEFA Başkanı Michel Platini'ye 2 milyon dolar verdiği iddiası a yer alıyor.


Johansson, Platini'nin rüşvet aldığına inanmıyor


UEFA Onursal Başkanı Lennart Johansson ise, Joseph Blatter'e ceza soruşturması açılmasının yerinde bir karar olduğunu ancak UEFA Başkanı Michel Platini'nin rüşvet aldığına inanmadığını söyledi.


İsveç devlet televizyonu SVT'nin canlı yayınına katılan Johansson, suçlamalar arasında Blatter'in, 2011 yılında UEFA Başkanı Michel Platini'ye 2 milyon dolar verdiği iddiasının da yer almasının kendisini üzdüğünü ve şaşırttığını ifade etti. Johansson, uzun yıllar Platini ile çalıştığını ve Fransız futbol adamının rüşvet aldığına inanmadığını dile getirdi.


Platini'nin yıllardır Blatter'e karşı mücadele verdiğini anlatan Johansson, Platini'yi rüşvet almakla suçlamanın "Blatter'e karşı yapılan soruşturmayı sulandırmak" olduğunu ifade etti.


"Blatter'in kara para aklama ve rüşvet verme olaylarında çok usta" olduğunu savunan Johansson, "Futbol gibi evrensel bir oyunun başında rüşvetçi bir başkanın olması dünya için büyük bir şansızlıktır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS