Son Dakika

Filipinler'de, Marcos'un mücevherleri açık artırmaya çıkarılıyor

A A

15.02.2016 - 12:21 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Filipinler, eski Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un eşi İmelda Marcos'un mücevherlerini açık artırmayla satmaya hazırlanıyor. Yıllardır Merkez Bankası'ndaki bir kasada saklanan mücevherlere 21 milyon dolar değer biçildi.

Filipinler'de, Marcos'un mücevherleri açık artırmaya çıkarılıyor

Maliye Bakanlığı'na bağlı Özelleştirme Konseyi, Marcos'un ülkeden kaçmasının ardından el konulan mücevherlerin sergilenmesine ve satışına onay verdi. Uluslararası uzmanlar, mücevherlere yaklaşık 21 milyon dolar değer biçti.

Aralık 1965'te seçimleri kazanarak devlet başkanı olan, 21 Eylül1972'de de komünist ve yıkıcı güçlere karşı sıkıyönetim ilan ederek dikta rejimini kuran Marcos'un 21 yıl süren iktidarı, 1986'daki halk ayaklanmasıyla sona ermişti. Ailesiyle ülkeyi terk eden Marcos, Hawaii'ye kaçmıştı.

Eşi İmelda ile son derece lüks bir hayat sürdüğü için eleştirilerin hedefi olan Marcos'un kaçmasının ardından elde edilen kanıtlar, iktidarı döneminde Filipinler ekonomisini milyarlarca dolarlık zarara soktuğunu ortaya çıkarmıştı.

Marcos'un eşi İmelda, milyonlarca dolarlık ayakkabı ve mücevher koleksiyonuyla kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti.

Söz konusu mücevherlerin bir kısmı, Marcos ailesinin ülkeyi terketmesinin ardından devlet başkanlığı sarayında, bir kısmı da Hawaii'de ele geçirilmişti.

Mücevherler arasında 5 milyon dolar değer biçilen 25 karatlık bir elmasla 50 bin dolar değerinde Cartier marka bir taç da bulunuyor.

Mücevherler,Filipinler Merkez Bankası'ndaki bir kasada saklanıyordu. Marcos, 1989'da böbrek, kalp ve akciğer yetmezliğinden Honolulu'da ölmüş, karısı İmelda ise 1991'de eski Devlet Başkanı Aquino'nun izniyle ülkeye geri dönmüştü.


1992'de ve 1998'de devlet başkanlığı seçimine katılan ancak seçilemeyen Marcos, 2008'de de hakkındaki yolsuzluk davasında aklanmıştı.