Filipinler’de rehin tutulan 2 Kanadalıdan biri öldürüldü

Filipinler’de rehin tutulan 2 Kanadalıdan biri öldürüldü

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Filipinler’de Ebu Sayyaf tarafından rehin alınan iki Kanadalıdan birinin öldürüldüğünü bildirdi.

Filipinler’de Ebu Sayyaf militanlarınca kaçırılan 2 Kanadalıdan birisinin, bugün öldürüldüğü açıklandı.


Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Alberta eyaletinde yaptığı açıklamada, Filipinler’de geçen Eylül ayında Ebu Sayyaf militanlarınca kaçırılan 2 Kanada vatandaşından John Ridsdel’in öldürüldüğünü doğruladı. Başbakan Trudeau, "Gözü dönmüş katil teröristler grubu, bu kan dondurucu cinayeti işlemişlerdir. Bu iğrenç eylemin sorumlularının bulunması için Filipinler ve diğer müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz. John Ridsdel’in ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum." dedi.


25 Nisan son gündü


Filipinler’in güneyinde geçen eylül ayında 2 Kanada, 1 Norveç ve 1 de Filipinli’yi kaçıran Ebu Sayyaf militanları, 15 Nisan tarihinde yayınladıkları video ile Kanadalı rehineler için 8 milyon Kanada doları fidye istemişlerdi.


Kanada’ya 25 Nisan’a kadar süren veren militanlar, paranın bu tarihte ödenmemesi halinde bir rehineyi öldüreceklerini açıklamışlardı.


Poşet içinde kesik baş


Ebu Sayyaf militanlarının verdikleri sürenin dolmasının ardından, Filipinler’in Sulu eyaletinin Jolo bölgesinde polis, bir poşet içinde kesik bir baş bulduğunu açıkladı. İlgili makamlarla paylaşılan bilgilerin ardından, bulunan kesik başın Kanadalı rehinelerden John Ridsdel’a ait olduğu belirlendi.


Filipinler Devlet Başkanı'ndan açıklama


Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Ebu Seyyaf örgütü tarafından kaçırılan Kanada vatandaşı John Ridsdel'in öldürülmesinin ardından güvenlik güçlerine sorumluların bir an önce yakalanıp adalet önüne çıkarılması talimatını verdi.


Devlet Başkanlığı basın ofisinden yapılan açıklamada öldürülen Ridsdel’in ailesi ve Kanada hükümetine başsağlığı dilendi. Aquino, Ridsdel'in katillerinin yakalanması ve mahkemeye çıkarılması konusunda kararlı olduklarını belirtti.


Emniyet Müdürlüğü, 68 yaşındaki Ridsdel'in kafası kesilerek öldürüldüğünü ve başının plastik poşet içinde ülkenin güneyindeki Sulu’da bir caddeye bırakıldığını açıkladı.


Ridsdel, 7 ay önce Ebu Seyyaf örgütü tarafından Davao kentindeki yat limanından kaçırılmıştı. Örgüt, Ridsdel için 6 milyon dolar fidye talep etmiş ve 25 Nisan’a kadar süre tanımıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS