hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Filipinler'de tayfun alarmı: Kurtarma çalışmalarına katılan 5 görevli hayatını kaybetti

  Filipinlerde tayfun alarmı: Kurtarma çalışmalarına katılan 5 görevli hayatını kaybetti
  expand
  KAYNAKİHA

  Filipinler’de etkili olan Noru Tayfunu’nda kurtarma çalışmalarına katılan 5 görevlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Filipinler’in kuzeyini vuran ve Karding olarak da adlandırılan Noru Tayfunu hayatı olumsuz etkiledi. Bulacan Valisi Daniel Fernando yaptığı açıklamada, San Miguel bölgesinde sel sularında mahsur kalanları kurtarmaya giden 5 görevlinin bulunduğu botun üzerine duvar yıkıldığını ve çalışanların sel sularına kapıldığını söyledi. Kurtarma görevlilerinin boğularak hayatını kaybettiğini ifade eden Fernando, "Onlar felakette vatandaşlarımızın hayatını kurtarmaya çalışan kahramanlardı. Bu gerçekten çok üzücü” dedi.

  Tayfundan en çok etkilenen bölgelerden San Miguel’de yaşayanlar su basan evlerinin çatılarına çıktı, birçok kişi ise bel seviyesine ulaşan sularda güvenli bölgelere ulaşmaya çalıştı. Tayfunun etkili olduğu bölgelerde toplamda 74 binden fazla kişi güvenli bölgelere tahliye edildi. Quezon eyaletinde, balıkçılık faaliyetleri durdurulurken, Luzon'da resmi kurumlar kapatıldı, eğitime geçici olarak ara verildi. Tayfunun etkili olduğu bölgelerde, uçak ve feribot seferleri iptal edildi.

  Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., hava yoluyla sel bölgelerine yardım malzemesi ve gerekli bölgelere temizlik malzemeleri ulaştırılması talimatını verdi.

  Tayfunun akşam saatlerinde Filipinler'de etkisini azaltarak, ayrılması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow