Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Rusya'ya gitti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Rusya'ya gitti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmek için Moskova'ya gitti. Hollande yola çıkmadan hemen önce İtalya başbakanı Matteo Renzi ile sığınmacılar konusunu görüştü. 

Suriye ile ilgili Viyana sürecini çok büyük bir dikkatle takip ettiğini söyleyen İtalya konseyi başkanı Matteo Renzi, burada açılan diplomatik pencerenin Libya'ya doğru da genişlemesini arzu ettiğini, sığınmacıları ve savaşları durdurabilmenin tek yolunun diplomasiden geçtiğini belirtti.


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Libya'dan bahsederek, bu ülkenin Suriye ile birlikte, çözümleri diplomatik inisiyatifler gerektiren önemli sorular olduğunu vurguladı.


Libya'da bir "milli uzlaşma" hükümetinin kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen François Hollande ancak bu şekilde IŞİD in Libya'ya gelmesi ve yerleşmesi engellenebilir dedi.


“Bu pazar günü Brüksel'de Türk otoritelerininde katılımı ile yapılacak olan Avrupa Birliği başbakan ve cumhurbaşkanları zirvesinde, Şansölye Merkel'le de karar verdiğimiz üzere, Türkiye ile global bir anlaşma yapılarak, Avrupa sınırlarının emniyete alınması ve mültecilerin memleketlerine en yakın yerde ve en iyi şartlarda, Türkiye'de tutulmalarının sağlanması gerekli" diyen François Hollande, Suriye'de sürdürülen IŞİD terör örgütüne yapılan müdahalenin geniş bir koalisyonla yapılması konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova'ya hareket etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS