hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fransa duyurdu: Ukrayna ile güvenlik anlaşması imzalanacak

  Fransa duyurdu: Ukrayna ile güvenlik anlaşması imzalanacak
  expand

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Fransa ile bir güvenlik anlaşması imzalayacağı duyuruldu. Elysee Sarayı tarafından yapılan açıklamada, "Bu anlaşma, Temmuz 2023'te Vilnius'ta düzenlenen NATO zirvesi G7 ülkelerinin verdiği taahhütlerin devamı niteliğindedir." denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'den yapılan açıklamada iki liderin cephedeki durumu, Ukrayna'nın askeri, ekonomik ve insani ihtiyaçlarını ve ülkenin Fransa'nın tam destek verdiği Avrupa Birliği'ne katılma çabalarına ilişkin müzakereleri de görüşmede ele alacakları belirtildi.

  Anlaşmanın kapsamı hakkında ise detay paylaşılmadı. Fakat askeri teçhizat tedariki, Ukrayna ordusunun eğitimi ya da savunma sanayinin güçlendirilmesi gibi konuların gündemde olacağı tahmin ediliyor. 

  Euronews Türkçe'nin haberine göre Elysee, "Bu anlaşma, Temmuz 2023'te Vilnius'ta düzenlenen NATO zirvesi G7 ülkelerinin verdiği taahhütlerin devamı niteliğindedir." dedi.

  Zirvede G7 ülkeleri Ukrayna'ya Rus saldırısıyla mücadele etmesine yardımcı olmak ve Moskova'yı caydırmak için "uzun vadeli" askeri destek sağlamayı taahhüt etmişti. 

  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu yılın başlarında Fransa'nın, Ukrayna'nın kısa bir süre önce Birleşik Krallık ile imzaladığı ve 10 yılı kapsayan anlaşma modeline benzer ikili bir anlaşma müzakere ettiğini söylemişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşik Krallık, Başbakan Rishi Sunak'ın 12 Ocak'ta Kiev'e yaptığı ziyaret sırasında Ukrayna ile güvenlik anlaşması imzalayan ilk ülke olmuştu. 

  Ukrayna Devlet Başkanı'nın Fransa'nın ardından ikinci durağı Almanya olacak. Zelenskiy cuma günü Alman Şansölye Olaf Scholz ile görüşecek. 

  Ertesi gün de Münih Güvenlik Konferansı'na katılacak ve konferans çerçevesinde ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile ikili görüşmelerde bulunacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow