Son Dakika

Fransa Maliye Bakanı Le Maire: İçinde bulunduğumuz durum 1929 Büyük Buhran gibi

A A

24.03.2020 - 11:19 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Reuters

Çin'in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs kabusu kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Virüsün Avrupa'da en fazla etkilediği ülkeler arasında yer alan Fransa'da Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ülkenin yaşadığı sıkıntıyı 1929'daki Büyük Buhran'a benzetti.

Fransa Maliye Bakanı Le Maire: İçinde bulunduğumuz durum 1929 Büyük Buhran gibi

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 860'a çıktı.

Ülkede vaka sayısının hızla artması nedeniyle 17 Mart itibarıyla ülke genelinde serbest dolaşıma zorunlu haller dışında sınırlandırılma getirildi. Ülkenin 37 kentinde, belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı getirildi. Aralarında Valence, Colombes, Mulhouse, Perpignan ve Cannes kentlerin de olduğu 37 şehrin yönetimi, salgınla daha etkin şekilde mücadele edebilmek için akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar sokağa çıkmayı yasakladı.

Askerin Paris sokaklarına indiği ve hayatını kaybedenlerin hızla arttığı ülkede Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ülkenin yaşadığı sıkıntıyı 1929'daki Büyük Buhran'a benzetti.

Le Maire sözlerine "Yıllar boyunca milyarlarca Euro yatırım yaptığımız Fransız amiral gemilerinin 1929'dan bu yana eşi görülmemiş bir kriz nedeniyle yok olmasına izin vermeyeceğiz" diye devam etti.