Son Dakika

Fransa: "Saldırılar Suriye'de planlandı"

A A

16.11.2015 - 13:06 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Paris'te 13 Kasım'da gerçekleşen katliamın Suriye'de planlandığını, tasarlandığını ve organize edildiğini söyledi.

Fransa: "Saldırılar Suriye'de planlandı"

RTL televizyon kanalının canlı yayınına katılan Fransa Başbakanı Manuel Valls, "Paris'te 13 Kasım'da meydana gelen saldırıların ardından ülkeçapında 150'den fazla yerde arama yapıldığını" ifade ederek, ülkede yeni saldırıların muhtemel olduğunu belirtti.

İşte Paris katliamının arkasındaki isim

"Saldırılar Suriye'de planlandı, tasarlandı ve organize edildi" diyen Valls, uluslararası toplumun silahlı teröristlere karşı harekete geçmesigerektiğini kaydetti.

Paris'te 29 Kasım'da başlayacak BM İklim Konferansı'nın iptal edilmesi konusunda hiçbir ülkenin liderinden talep gelmediğini de ifade eden Valls, liderlerin Paris'e gelerek Fransa'yla dayanışmalarını göstereceklerini belirtti. Diğer taraftan polis kaynakları Paris'teki saldırıların ardından dün gece ülke çapında yapılan operasyonlar sırasında pek çok kişinin gözaltına alındığını, Lyon'da bir roketatarın bulunduğunu ve bu şehirde konuyla ilgili 5 kişinin yakalandığını bildirdi.

Paris'i 13 Kasım'da kana bulayan saldırılarda en az 132 kişi hayatını kaybetmiş, 349 kişi de yaralanmıştı. Altı farklı noktada gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları DAEŞ terör örgütü üstlenmişti.