Fransa'da menenjit paniği: Bir öğrenci daha öldü

Fransa'da menenjit paniği: Bir öğrenci daha öldü

Fransa'da menenjit paniği: Bir öğrenci daha öldü

Paris’teki Amerikan Üniversitesi’nde okuyan 19 yaşındaki bir kız öğrenci menenjitten öldü. Son bir yıl içerisinde ikinci bir menenjit vak'ası olduğu açıklandı. Menenjit hastalığının ortaya çıkması üzerine 200 öğrenci acil olarak aşılanarak koruma altına alındığı açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Paris’in önemli ve prestijli Üniversitesi olarak kabul edilen Amerikan Üniversitesi’nde Şubat ayında ilk menenjit hastalığı görüldüğü belirtildi. Konuyla ilgili olarak, bir sağlık kurumu yaptığı açıklamada ise, bu hastalığın ilk görüldüğü zaman gereken tedbirin alınıp aşı veya antibiyotik tedavisi uygulanmış olsaydı ikinci vak'anın ortaya çıkmayacağı iddia ediliyor.

Aşı kampanyası başlatılacak

Fransız basınında yer alan habere göre, Bölge sağlık ajansı çok daha büyük bir aşılama kampanyası başlatmaya karar verdi ve aşı kampanyasına, O anda, Paris Amerikan Üniversitesi'nden yaklaşık 200 öğrenci aşı yapılmasını katılması istenildiği kaydedildi.

Salgın hastalık nedeniyle 745 kişi öldü

Ayrıca bir doktorun açıklamasın yer verilen haberde, menenjit hastalığının ortaya çıktığı Ocak ayında gelen iki ölüm vak'asının ardından hastalığın çıktığı yer acilen sağlık kurumlarına bildirmesi gerekirken, Buna benzer menenjit vak'ası başka bir kentteki Üniversite de görülmüş ve anında 15 bin öğrenci aşılanarak hastalığın önünün alındığı belirtiliyor. Paris’teki Amerikan Üniversitesi’nin özel bir kurum olmasından dolayı olayın kapalı tutulduğu ileri sürülüyor.

Haberde, menenjit hastalığıyla ilgili olarak kısa bir bilgi aktarımında bulunulmuş ve Beyinden başlayarak tüm vücuda yayılan hastalık, hava yoluyla bulaşarak çeşitli sakatlıklara ve ölüme yol açabildiğini yetkili mercilere dayanarak kaydedilmiş ve hastalıktan aşılanarak korunmanın mümkün olduğu ifade ediyor.