Son Dakika

FT : 'AB, Türkiye'ye karşı ahlaki üstünlüğünü kaybetti'

A A

30.05.2016 - 09:59 Son Güncelleme:

Financial Times gazetesinin yazarlarından Wolfgang Münchau bugünkü yazısında Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini değerlendirdi. Wolfgang Münchau, AB'nin mülteci krizi konusunda Türkiye'yle yürüttüğü müzakerelerde ahlaki üstünlüğünü kaybettiğini yazdı.

FT : 'AB, Türkiye'ye karşı ahlaki üstünlüğünü kaybetti'

AB'den vize serbestisi açıklaması

Financial Times'ta Pazartesi günleri yazan Wolfgang Münchau'nun bugünkü yazısının başlığı, "Gerçek kriz Ege'de".  Münchau yazısına şu satırlarla başlıyor:

"AB yılbaşında aynı anda yıkıcı potansiyeli olan üç tehdit yüzünden felç olma olasılığı ile yüz yüzeydi: Grexit (Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkmak zorunda kalması), Brexit (İngiltere'nin AB'den ayrılması) ve mülteci krizi.
"Bu tehditlerden ilki tamamen ortadan kalkmasa da şimdilik geri planda kaldı. İkincisinin durumu henüz belirsiz (İngiltere'de 23 Haziran'da ülkenin AB üyeliği için referandum yapılacak). Üçüncüsü ise patlama tehlikesi ile karşı karşıya."

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre yazar, bu noktada özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel'in inisiyatifiyle AB'nin Türkiye ile yaptığını mülteci anlaşmasını hatırlatıyor okurlarına. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta, Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanması için gerekli yasaları onaylamama tehdidinde bulunduğunu ekleyerek...

'Türkiye'yle anlaşma, Avrupa değerlerine aykırı'

Wolfgang Münchau'nun yazısından bazı satırlar şöyle:

"Erdoğan, AB'nin, Türkiye'nin Terörle Mücadele Kanunu'nu değiştirmesi talebini reddediyor. Söz konusu kanun Erdoğan'a, gazeteciler dahil muhaliflerine eziyet etme olanağı sağlıyor.

"AB'nin Türklere Schengen bölgesine vizesiz seyahat sözü resmiyette Türkiye'de sivil hakların korunması koşuluna bağlıdır. Sayın Erdoğan ise şimdi AB'nin vize rejimini koşulsuz serbestleştirmesinde ısrarlı, aksi takdirde mülteci anlaşmasını kabul etmeyeceğini söylüyor. AB bunu kabul edemez."