hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazze'deki engellileri Yeryüzü Doktorları rehabilite edecek

  Gazzedeki engellileri Yeryüzü Doktorları rehabilite edecek
  expand

  Yeryüzü Doktorları Derneği (YYD), Gazze'deki tüm engelliler ve ailelerinin rehabilite edilmesi için geniş kapsamlı program başlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeryüzü Doktorları Derneği (YDD), Gazze'deki tüm engelliler ve ailelerine rehabilitasyon ve fizik tedavi hizmeti sunacak. YYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık, 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren uluslararası insani yardım örgütü YDD'nin 2 bini Türkiye'den olmak üzere yaklaşık 3 bin gönüllüsüyle dünyanın pek çok ülkesindeki mazlumlara yardımlarını sürdürdüğünü söyledi. 

  Yıllardır mağduriyetlerin, acıların devam ettiği Gazze'ye yönelik son olarak bu yıl Temmuz ayında saldırılar gerçekleştirildiğini anımsatan Kınık, özellikle yıkılan binaların ve içme suyu tesislerinin yeniden yapılmasına izin verilmediğine dikkati çekti.Kınık, saldırılarda yaklaşık 10 bin insanın yaralandığını, yaralıların 2 bininin durumunun ağır olduğunu, bin kişinin ise engelli kaldığını dile
  getirdi. Gazze'deki engellilerin sayısının yenilerle 7 bini bulduğunu aktaran Kınık, şunları kaydetti:

  "Bunların acilen bir bakıma ve rehabilitasyona alınması gerekiyor. İçeride ambargo devam ettiği için birtakım ilaçların, tıbbi malzemelerin eksikliği had safhada. Yeryüzü Doktorları olarak Gazze'ye yönelik kapsamlı bir sağlık program hazırladık. Bu programı TİKA iş birliğiyle gerçekleştireceğiz. Gazze'de son saldırılarda özürlü hale gelmiş bin kişinin ve daha önceki
  saldırılarda yaralanmış ya da başka nedenlerle engeli bulunan 5 bin 400 civarındaki Gazzeli'yi rehabilitasyona alacağız. Gazze'de yıkılan binaların altında kaldıkları için çok sayıda omurilik felçlisi olan var, çoğunun boynundan aşağısı tutmuyor."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AP 2014 yılının fotoğraflarını seçti

  Mobil ekiplerle evlerde de hizmet verilebilecek

  Gazze'deki Vefa Hastanesinde fizik tedavi hizmeti verildiğini ancak bu hastanenin de saldırılarda tamamen yıkıldığını belirten Kınık, geniş kapsamlı psikososyal ve fiziksel rehabilitasyonu da içine alan bir program uygulayacaklarını söyledi.

  Hem engellilere hem de ailelerine destek olacaklarını dile getiren Kınık, "Gazze'de çok sayıda özürlü çocuk ve yaşlı var. Kendilerine bakamayacakdurumdalar. Bunlara bakanların da onlarla yaşamayı öğrenmesi gerekiyor. Engellilerin aile ve toplumla rehabilite edilmeleri lazım" ifadelerini kullandı.

  Kınık, rehabilitasyon programının yaklaşık iki yıl süreceğini belirterek, "Rehabilitasyon programı kapsamında 3 merkez açılıyor, evde bakım yapacak 5 mobil ekip kuruluyor. Merkezler, Gazze'nin güneyinde, kuzeyinde ve ortasında olacak. Ayrıca Gazze'deki İslam Üniversitesi Tıp Fakültesi içinde bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulama merkezi açıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu
  program başlayacak" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   "Ümit ediyoruz ki bu acılar tekrar yaşanmaz"
  Proje ofisinin açıldığını belirten Kınık, "İstihdamlar yapıldı. Cihaz ve ekipman satın alımlarımız var. Gazze'ye gönderilmek üzere bir kargo uçağı ilaç şu an İsrail'in iznini bekliyor. İzin alınır alınmaz yaklaşık 5 milyon dolarlık bir ilaç sevkiyatımız olacak. Bunlar rehabilitasyon hizmetinde de kullanılacak. Ümit ediyoruz ki bu acılar tekrar yaşanmaz" dedi.

   Kanserin 8 belirtisi

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow