Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kuveyt ve Katar'a gidiyor

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kuveyt ve Katar'a gidiyor

Şubat başında Suudi Arabistan'ı ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kuveyt ve Katar'a gidiyor. Akar, IŞİD'e karşı koalisyondaki ülkelerinin genelkurmay başkanları toplantısında Türkiye'nin PYD'ye ilişkin tezlerini anlatacak. Akar daha sonra da Katar'a gidecek.

Şubat başında Suudi Arabistan'a giderek muhataplarıyla Suriye krizini ele alan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kuveyt ve Katar'a gidiyor. Orgeneral Akar, Kuveyt'te IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona mensup ülkelerin genelkurmay başkanlarının bir araya geldiği toplantıya katılacak, PYD'nin PKK ile organik bağları bulunan terör örgütü olduğunu anlatacak.


Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Suudi Arabistan'da


Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Orgeneral Akar, Kuveyt'teki toplantıda Türkiye'nin Suriye konusundaki tezlerini anlatacak. Rusya Federasyonu'nun Suriye'de düzenlediği hava harekatında, koalisyon üyesi ülkelerce desteklenen ılımlı muhalifleri hedef aldığını muhataplarına aktaracak olan Akar, bu hava harekatlarının Türkiye'ye yönelik göçün yanı sıra bölgede sivil kayıplara neden olduğuna da dikkati çekecek.


ABD, YPG açıklamasına ikna olmadı


ABD Genelkurmay Başkanı, Başbakan Davutoğlu ile görüştü


Akar ayrıca, "PYD'nin PKK ile organik bağları bulunan bir terör örgütü olduğu" konusunda genelkurmay başkanlarını bilgilendirecek. Orgeneral Akar, PYD-YPG'nin faaliyetlerinden bölge halkının zarar gördüğü ve baskı görerek göçe zorlandığı iddiasını anlatacak. Akar, Türkiye'nin, PYD'nin bölgenin demografik yapısını geri dönülemeyecek şekilde bozduğu savlarıyla ilgili sunum yapacak.


Çavuşoğlu: 'Gündemde Suudi Arabistan ile bir kara harekatı yok'


Kuveyt'te 29 ülkenin katılımıyla bugün başlayan, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyon ülkeleri genelkurmay başkanları toplantısının iki gün sürmesi planlanıyor. Toplantıda koalisyon ülkeleri arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesine yönelik konuların ele alınması bekleniyor.


İranlı sözcü YPG sorusuna yanıt vermedi


IŞİD'e karşı uluslararası koalisyon ülkelerinin genelkurmay başkanlarının bir araya geldiği toplantılar daha önce Ürdün, Fransa, Almanya, abd, Suudi Arabistan, Katar ve İspanya'da yapılmıştı.


Katar'ı da ziyaret edecek


Öte yandan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Katar'ı da ziyaret edecek.


Akar, bu ülkede görev yapan Türk askeri personelinin yanı sıra Kara Unsur Komutanlığı, ABD Merkez Komutanlığı ve Birleşik Hava Harekat Merkezini de ziyaret edecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS