hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nissan eski CEO'su Ghosn'un açıklamalarına Nissan ve Japonya'dan yanıt

  Nissan eski CEOsu Ghosnun açıklamalarına Nissan ve Japonyadan yanıt
  expand
  KAYNAKİHA

  Nissan eski CEO'su Carlos Ghosn, Japonya’dan kaçışının ardından kaçtığı Beyrut'ta yaptığı açıklamada "Adaletten değil, adaletsizlik ve siyasi zulümden kaçtım" demiş ve Japonya adalet sistemini eleştirmiş, kendisine komplo kurulduğunu iddia etmişti. Ghosn'un açıklamalarına Nissan ve Japonya'dan yanıt geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nissan'dan yapılan açıklamada, şirketin firari eski Başkanı Carlos Ghosn'un iddialarına cevap verilmeyeceği belirtilerek, Salı günü yapılan açıklamada konunun tamamen ele alındığı ifade edildi.

  Nissan'dan açıklama gelmişti

  Salı günü Nissan tarafından yapılan açıklamada, Ghosn'un yönetici olarak hizmet etmeye uygun olmadığının belirlendiği ve kapsamlı bir iç soruşturmadan sonra tüm görevlerine son verildiği hatırlatılmış, "Şirket, görevi kötüye kullanmasından doğan zararlardan Ghosn'u sorumlu tutmak için uygun yasal prosedürleri sürdürmeye devam edecek" ifadelerine yer verilmişti.

  Japonya'dan sert yanıt

  Carlos Ghosn'un dün düzenlediği basın toplantısında Japonya adalet sistemi hakkındaki ithamları karşısında ise Japon savcılar sessiz kalmadı. Tokyo Bölge Savcılığı adına bugün yapılan açıklamada Savcı Takahiro Saito, Ghosn'un Japonya adalet sistemine yönelik eleştirilerinin tamamen kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ghosn'un Japonya'da adalete teslim edilmesi için mümkün olan tüm adımların atılacağının belirtildiği açıklamada, Ghosn'un yargı süreci ve hakkındaki iddiaları tamamen görmezden gelerek, tek taraflı olarak Japonya adalet sistemini suçladığı ifade edildi. Ghosn'un, Japon otoritelerin Nissan ile birlikte kendisine komplo kurduğu iddiası ise "Kati suretle yanlış ve tamamen gerçeğe aykırı" olarak nitelendi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow