'Gizemli virüs'ten ölenlerin sayısı 24 saatte 2 kat arttı: Toplu ulaşım askıya alındı!

Çin'in Wuhan kentinde halen tanımlanamayan virüs dünya çapında paniğe yol açtı. Bulaştığı kişilerde akciğer rahatsızlıklarına yol açan virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Çarşamba 9 olan ölü sayısı 24 saatte neredeyse iki katına çıkarak 17'ye yükseldi. Olayla ilgili sabah saatlerinde Çin'den yeni açıklamalar da geldi.Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde bir balık pazarında ortaya çıkan virüs hızla yayılıyor.

Söz konusu salgın, 2002-2003 yılları arasında 916 kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınına taşıdığı benzerlik nedeniyle endişeye yol açarken hızla yayılması da paniği artırıyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Pazartesi günü virüsün 218 kişiye bulaştığını, 4 kişinin ise hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği ifade etmişti.

Ancak Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nun son açıklamasına göre yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) bulaşan sayısı 571'e, ölenlerin sayısı ise 17'ye yükseldi.

Virüsün daha da yayılmasını önlemek amacıyla kentte bugün itibariyle, otobüs, metro, feribot seferleriyle hava yolu ve demiryollarının dış hat seferleri ikinci bir talimata kadar kapatıldı.

Öte yandan Wuhan yerel hükümet departmanlarından yapılan açıklamayla halktan “özel bir nedeni olmaması durumunda” şehri terk etmemesi ve tüm halkın maske takması talep edildi.

Açıklama sonrası marketlerdeki maske stoklarının bittiği görüldü.

Kente 22 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında grup tur hizmeti verecek bütün turizm acentelerinin faaliyetleri de bir sonraki açıklamaya kadar askıya alındı.

Dün itibariyle Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi’nde birer kişide saptanan virüs; ABD, Japonya, Güney Kore’de 1’er kişide, Tayland’da da 3 kişide tespit edildi.

Çinli yetkililerin koronavirüsün mutasyona uğrayabileceğini de ifade etmesi ile salgının ihtimalinin daha da artmasından endişe ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS