Gizli belgeleri ABD'ye sızdıran Alman ajana hapis

Gizli belgeleri ABD'ye sızdıran Alman ajana hapis

Alman Federal Haber Alma Servisindeki (BND) bir çalışana, ABD'ye belge aktardığı gerekçesiyle sekiz yıl hapis cezası verildi. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen duruşmada, Markus R. adlı ajan, vatana ihanetten suçlu bulundu. Mahkeme, sekiz yıl hapis cezası verdiği Markus R.'nin seçme ve seçilme hakkını da elinden aldı.

BND'de 2007'den sonra çalışan Markus R'nin kurumun Dışilişkiler bölümünde görev yaptığı ve burada posta işleriyle ilgilendiği belirtildi.


Soruşturmayı yürüten Federal Başsavcılık, Markus R.'nin Alman istihbarat birimlerinin yabancı ülkelerin gizli servislerine karşı geliştirdiği İstihbarat Karşı Koyma planlarının da bulunduğu bazı bilgileri yabancı istihbarat teşkilatlarına verdiğini iddia ederek, ajan için 10 yıl hapis cezası talep etmişti.

BND ajanının yaklaşık 200 kadar gizli belgeyi CIA'ya aktardığını ve yaklaşık 80 bin avro kazanç elde ettiğini belirten savcılık, bunun dışında Markus R'nin Rus istihbarat teşkilatıyla da irtibat halinde olduğunu savunmuştu. Markus R, 3 Temmuz 2014'ten bu yana gözaltında tutuluyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS