Güney Carolina ön seçimlerinin Galibi Clinton

Güney Carolina ön seçimlerinin Galibi Clinton

ABD'de demokratların Güney Carolina'daki ön seçiminde eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Vermont Denatörü Bernie Sanders'a ezici bir üstünlük sağladı.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için süreç devam ederken, demokratların Güney Carolina'daki ön seçimini Clinton yüzde 73,5 oy oranıyla kazandı. Rakibi Sanders ise yüzde 26 oyda kaldı.


Clinton'ın Güney Carolina'da kazanmasında, eyaletteki siyahi seçmenlerin önemli bir rol oynadığı ve bu sonuçla özellikle Güney eyaletlerinde de avantajlı olabileceği kaydedildi.


Güney Carolina ön seçimleri ile Clinton şu ana kadar 4 eyaletin 3'ünü kazanmış oldu. Şimdiye kadar Sanders'ın 18'i süper delege olmak üzere toplam 83 delegesine karşı clinton, 445'i süper delege toplam 536 delege aldı.


ABD başkanlık seçimlerindeki kritik eşik olan 1 M art'ta Demokratlar 11, Cumhuriyetçiler ise 13 eyalette yapılacak ön seçimlerle sandığa gidecek. "Süper Salı" olarak da nitelendirilen bu günde hem demokrat hem de cumhuriyetçi aday adayları arasındaki yarışın renginin büyük oranda belli olması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS