Haberler... Ermenistan, Azerbaycan'a saldırmıştı... Son dakika açıklaması geldi

Haberler... Ermenistan, Azerbaycan'a saldırmıştı... Son dakika açıklaması geldi

Haberler... Ermenistan, Azerbaycan'a saldırmıştı... Son dakika açıklaması geldi

Ermenistan Azerbaycan hattında son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Sıcak haberlerin gelmeye devam ettiği bölgede Ermenistan’ın saldırısı sonrası Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ilk açıklamasında “şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak” ifadelerini kullanmıştı. İşte son dakika Azerbaycan haberleri ve bölgede yaşananlar…

Azerbaycan ordusu, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırıda, işgal altındaki bazı yerleşim birimlerini kurtardı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, düzenlediği basın toplantısında, uzun yıllardır işgal altında olan Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik yüksekliklerde kontrol sağlandığını belirten Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun sürdüğünü aktardı. 

Öte yandan, Azerbaycan Güvenlik Konseyi, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başkanlığında toplandı. 

ALİYEV’DEN AÇIKLAMA: ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den son dakika açıklaması geldi. Açıklamada Aliyev; "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik. Ermenistan işgal ettiği topraklarımıza yasa dışı şekilde yerleşmeye çalışıyor." ifadelerine yer verdi.

Aliyev'den son dakika açıklaması

“AZERBAYCAN NASIL İSTERSE O ŞEKİLDE YANINDA OLACAĞIZ”

Saldırıya Türkiye’den de peş peşe çok sert tepkiler geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy “Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız.” İfadelerini kullanırken TBMM Başkanı Şentop “Ermenistan, sadece Azerbaycan’a karşı bir tehdit değil, bütün bölge barışı bakımından iflah olmaz bir terör devletidir ve doğacak sonuçların tek sorumlusudur.” dedi.

Türkiye'den sert tepki