Son Dakika

Halep'te ateşkes anlaşmasına varıldı

A A

04.05.2016 - 19:48 Son Güncelleme:

Halep'te bozulan ateşkesin yeniden kurulması için yapılan görüşmelerde gelişme var. ABD'li yetkililere göre ABD ve Rusya Halep'te ateşkes için anlaşmaya vardı.

Halep'te ateşkes anlaşmasına varıldı

Berlin'de Suriye görüşmeleri kapsamında Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab ile İngiltere ve Avrupa Birliği temsilcileri bir araya geldi.

Resmi açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılması bekleniyor. İsmi açıklanmayan kaynaklara göre anlaşmaya dün akşam saatlerinde varıldı, bugün öğlen saatlerinde de ateşkes uygulanmaya başlandı.

Kararın halep'te devam eden çatışmaları ne yönde etkileyeceği merak konusu. Daha önce Şam dışında ve Lazkiye'de tekrar ateşkes kararı çıkmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de çatışmaların durdurulmasının Halep'i de kapsaması için gerekli düzenlemelerin Rusya ile sonuçlandırıldığını, düzenlemelerin Şam saati ile 00.01'de yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Görüşmelere katılan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye'deki iç savaş konusunda başlatılan barış görüşmelerine yeniden başlanmasını istedi. Steinmeier, yaptığı açıklamada, Halep'e saldırıları kınadıklarını belirterek, "Ya Viyana’da başlatılan ve Münih'te devam edilen barış görüşmelerini yeniden yoluna koyarız ya da şiddetin tırmanmasını ve iç savaşın devam etme riskiyle karşı karşıya kalırız." dedi.