Kazdıkça altın fışkırdı: 1100 yıllık hazine tesadüfen bulundu

Toprak altından çıkan 425 altına paha biçilemiyor, 1100 yıllık hazinenin bulunması ise tamamen tesadüf eseri oldu. Hazineyi bir gemiye gömen kişinin ise altınları geri dönüp alma planının boşa gittiği belirtiliyor.İsrail'in orta kesimindeki bir mahallede gerçekleşen inşaat sırasında genç gönüllüler Abbasi döneminden kalma 425 altın sikke buldu.

Kazı müdürü Liat Nadav-Ziv, "Bu hazineyi 1100 yıl önce gömen kişi, onu geri almayı beklemiş ve hatta gemiyi hareket etmemesi için bir çivi ile emniyete almış" dedi ve "Bu kişinin geri dönmesini engelleyen şeyin ne olduğu hakkında ancak tahmin yürütebiliriz" diye ekledi.

Hazinenin sahibinin kimliği gizemini korurken, altınları çıkaran gençlerden Oz Cohen "Harikaydı" diyerek duygularını ifade ediyor:

"Kazı toprağının üzerindeydim, ince yapraklara benzeyen şeyler gördüm. Tekrar baktığımda altın sikkeleri gördüm. Gerçekten çok heyecan vericiydi."

İsrail Eski Eserler Müdürlüğü'nden Robert Kool ise, 425 sikkenin 24 ayar saf altın olduğunu ve o döneme kayda değer bir paraya tekabül ettiğini söylüyor.

Kool, "Mesela, o dönem Mısır'ın başkentindeki en iyi semt olan Fustat'ta bu kadar altına lüks bir ev satın alınabiliyordu" diyor.

Hazinenin dokuzuncu yüzyılın sonlarından bu yana toprak altında olduğunu belirten İsrailli uzman, Abbasilerin altın çağlarını yaşadığı o yıllarda Kuzey Afrika ve Yakın Doğu'yu kontrol ettiğini hatırlatıyor.

Tesadüfen ortaya çıkarılan altınlar, İsrail'de bugüne kadar bulunan en büyük hazineler arasında yer alıyor. 2015 yılında bir amatör dalgıç liman kenti Kayserya açıklarında yaklaşık 2000 bin altın bulmuştu. Söz konusu hazine, Tunus'ta kurulup bir dönem tüm Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz kıyılarını kontrol eden Fatimiler'den kalmaydı. Geçen yıl ise İsrail'in Doğu Akdeniz kıyısındaki kenti Yavne'de tarihi bir keşif gerçekleştimiş, ülke medyası 'Bayram hediyesi' başlıklarıyla haberi duyurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS