hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hollanda'da mahkemeden İsrail'e yönelik F-35 kararı

  Hollandada mahkemeden İsraile yönelik F-35 kararı
  expand
  KAYNAK DHA, hurriyet.com.tr

  Hollanda'da temyiz mahkemesi hükümetin, bir hafta içinde İsrail'e yapılacak tüm F-35 savaş uçağı parçaları ihracatını engellemesine karar verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hollanda temyiz mahkemesi hükümete F-35 savaş uçağı parçalarının İsrail'e tüm ihracatını yedi gün içinde engellemesi talimatını verdi.

  Mahkeme, ihraç edilen F-35 parçalarının uluslararası hukukun ciddi ihlallerinde kullanılması riskini doğurduğunun altını çizdi.

  Açıklamada, "İhraç edilen parçaların İsrail'e satılması konusunda açık bir risk olduğu inkar edilemez. F-35 parçaları uluslararası hukukun ciddi ihlallerinde kullanılıyor" denildi.

  İSRAİL'DEN REFAH'A HAVA SALDIRISI

  Filistin Kızılayı, Gazze’nin güneyinde 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine "şiddetli bir saldırı" yapıldığını ve ölüler olduğunu duyurdu. Görgü tanıkları kentin kuzeyine ve merkezine hava saldırıları yapıldığını kaydetti. Saldırılarda 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

  HİZBULLAH LİDERİ NASRALLAH, İSLAMİ CİHAD LİDERİ EL NAHALAH İLE GÖRÜŞTÜ  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hizbullah'ın Telegram'da yaptığı açıklamaya göre Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İslami Cihad Genel Sekreteri Ziad el-Nakhalah ile görüştü. Hizbullah, görüşmeden bir fotoğraf yayınlayarak ikilinin Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria'daki son gelişmeleri ele aldığını söyledi.

  BORRELL: NETANYAHU TAHLİYE İSTİYOR AMA SİVİLLERİN NEREYE TAHLİYE EDİLECEĞİNİ SÖYLEMİYOR  

  Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Gayriresmi Dış İlişkiler Konseyi toplantısı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Elbette Gazze'deki durum hakkında da görüşeceğiz. İki rehinenin serbest bırakıldığını duymaktan mutluluk duyuyorum ancak İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yeni askeri operasyonların başlatıldığı Mısır sınırındaki durumdan da büyük endişe duyuyorum. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 1,7 milyon kişinin tahliye edilmesini istiyor ancak bu kişilerin nereye tahliye edileceğini söylemiyor” açıklamasını yaptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow