hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hollanda'dan vatandaşlarına İran'a gitmeyin çağrısı

  Hollandadan vatandaşlarına İrana gitmeyin çağrısı
  expand
  KAYNAKİHA

  Hollanda Dışişleri Bakanlığı, İran’da artan güvenlik sıkıntısı nedeniyle Hollanda vatandaşlarından İran'ı terk etmelerini ve seyahat etmemeleri çağrısında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran'ın başkenti Tahran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelindeki protestoların başlamasının ardından Hollanda Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını uyardı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İran’da artan güvenlik sıkıntısı nedeniyle İran’ın renk kodunun kırmızıya dönüştürüldüğü bildirilirken, "İran’a gitmeyin. İran’da mı kalıyorsunuz? O zaman güvenli bir şekilde ülkeyi terk edin. Ülkede birçok noktada şiddete yol açabilecek gösteriler olabilir. Son dönemde gösterilerin sayısı arttı. Polis, keyfi olarak sert davranabilir. Gösterilere katılan kişiler tutuklanma ve hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. İran makamları ayrıca yabancı uyrukluları keyfi olarak gözaltına alabilir veya kovuşturabilir. Hollanda'nın bu durumda konsolosluk yardımı sunma olanakları, özellikle de İran vatandaşıysanız veya İran vatandaşıysanız çok sınırlıdır" denildi.

  Bakanlık ayrıca İran'da bulunan vatandaşlara Dışişleri Bakanlığı Bilgi Servisi'ne kayıt olması konusunda uyarıda bulundu. Seyahat edecek kişilere öncesinde seyahat tavsiyesinin tamamının okunması gerektiğinin de altını çizdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow