Hollande: Olağanüstü halin 3 ay uzatılmasını talip edeceğiz

Hollande: Olağanüstü halin 3 ay uzatılmasını talip edeceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, parlamentodaki özel oturumda konuştu, "Parlamentodan olağanüstü halin 3 ay uzatılmasını talip edeceğiz" dedi. Hollande, terörizme karşı bir karar tasarısı benimsenmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdığını bildirdi.

Hollande, meclis ve senato üyeleri ile Versay Sarayı'nda parlamentoyu topladı ve terörle mücadele stratejisini anlattı. Hollande, Paris'te 129 kişinin hayatını kaybettiği 13 Kasım saldırılarının ardından Fransa'nın savaşta olduğunu söyledi.


Saldırganları "korkak" olarak tanımlayan Hollande, "Paris'teki saldırılar Suriye'de planlandı, bazı Fransızların yardımıyla Belçika'dan yönlendirildi" dedi.


Fransız demokrasisinin daha zorlu düşmanlara karşı savaşarak zaferler kazandığını dile getiren Hollande, "Fransa, Suriye'deki operasyonlarını yoğunlaştıracak" diye konuştu.


Hollande, terörizme karşı bir karar tasarısı benimsenmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdığını da bildirdi.


Fransa artık savaşta


Terör saldırıları hakkında, "Fransa artık savaşta. Cuma günü Fransızlar, Fransızları öldürdü" ifadesini kullanan Hollande, saldırganların gençliği, Fransız yaşam tarzını ve değerlerini hedef aldığını kaydetti.


Ülkesinin içinde bulunduğu durumun medeniyet çatışması olmadığını vurgulayan Hollande, terörizme karşı savaştıklarının altını çizdi.


 2 yıl içinde 5 bin ek polis


Hollande, 2 yıl içinde 5 bin polis ve jandarmanın istihdam edileceğini, cumhurbaşkanlığı döneminin sonuna kadar toplamda 10 bin güvenlik gücü istihdamı sağlanacağını duyurdu.


Terörizmle mücadelede sınır güvenliğine de vurgu yapan Hollande, AB'ye de dış sınırların daha etkin kontrolü çağrısı yaptı. Hollande, "AB'nin parçalanmasını önlemek ve ulusal sınırlara dönmemek için AB dış sınırların kontrolünü iyi yapmalı" dedi.


Saldırıların sosyal hayatı ve çalışma hayatını durdurmaması gerektiğinin altını çizen Hollande, bu bağlamda Paris'te ay sonu yapılacak COP21 İklim Konferansı'nın da iptal edilmeyeceğini bir kez daha söyledi.


 Olağanüstü hal


Hollande, 1955'te çıkan olağanüstü hal yasasının da bugün gelişen teknolojiyle beraber yetersiz kaldığına işaret ederek, yasada değişiklik yapmak istediklerini kaydetti.


Mevcut yasayla en fazla 12 gün sürdürülebilen olağanüstü hal uygulamasında, valililer, gerekli görmesi halinde sorumluluk alanları içindeki belli bölgeleri halka, taşıt trafiğine kapatma, tehlikeli buldukları kişileri
belli bölgelere sokmama hakkına sahip.


Olağanüstü hal durumunda, İçişleri Bakanlığı ülke çapında, valiler de bölge çapında, konser, gösteri, eylem gibi her türlü etkinliği, toplantıyı, toplu halde yapılacak her türlü aktiviteyi hatta gerekmesi durumunda yeme içme alanlarına girişleri bile yasaklayabiliyor.


Polise, savcılık iznine gerek duymadan evlerde ve iş yerlerinde arama yapma hakkı veren olağanüstü hal durumunda devlet, gazeteleri, radyoları, televizyon kanallarını, tiyatro ve sinemaları da kontrol edebiliyor, gerektiğinde sansür uygulayabiliyor.


Buna göre, Hollande'ın istediği yasa değişikliğiyle ilgili taslak metin çarşamba günü Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Yeni değişiklikle en fazla 12 gün uygulanabilen olağanüstü hal süresinin 3 aya çıkarılması öngörülüyor. Fransa'da cumhurbaşkanının mecliste konuşması yasak. Ancak cumhurbaşkanları yasama organına hitap etmek istediği zaman Versay Sarayı'nda meclis ve senatonun bir araya geldiği parlamentoyu toplanıyor.


Fransa tarihinde şimdiye kadar parlamentoyu ilk kez İkinci Cumhuriyet döneminde 1848'de Charles-Louis Napoleon Bonaparte, ikinci olarak da 2009'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy toplamıştı. Hollande, parlamentoyu toplayan üçüncü lider oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS