Huawei'nin kurucusu Zhengfei yaptırımlar sonrası en kötü senaryoyu açıkladı

Huawei'nin kurucusu Zhengfei yaptırımlar sonrası en kötü senaryoyu açıkladı

Huawei’nin kurucusu, ABD'nin yaptırımlarına yönelik en kötü senaryoyu açıkladı.

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei şirketin Shenzhen'deki binasında bir panelde konuştu.


Zhengfei, şirketini ağır hasar görmüş bir uçağa benzetti ve gelirlerin gelecek iki yıl içinde tahmin edilenden 30 milyar dolar daha az olmasını beklediklerini söyledi, ancak yine de 2019 ve 2020 için yıllık gelirin 100 milyar dolar civarında olacağını da sözlerine ekledi.


Zhengfei, Çin telekom devinin olası zararını önlemek için kapasite ve maliyeti azaltacaklarını ancak ABD'nin kısıtlama çabalarının kendilerini durdurmayacağını belirtti.


Zhengfei, ABD'nin şirketini kara listeye alması ile ilgili olarak ise "Bu süreçte her iki tarafın da acı çekeceğini düşünüyorum. Kimse kazanmayacak" ifadelerini kullandı.


Huawei - ABD gerginliği


2011 yılından beri Huawei'nin Amerikan pazarına girmemesi için mücadele yürüten Washington yönetimi, Çinli teknoloji devini ABD'den teknoloji çalmakla ve casusluk yapmakla suçluyordu. Mayıs ayında ise ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 bağlı ortaklığının kara listeye eklendiğini duyurdu. Bu şirketlerin hükumet onayı olmadan ABD şirketlerinden parça ya da teknoloji alması da yasaklandı.


Yine buna bağlı olarak geçtiğimiz ay Google’ın Huawei’nin Android lisansını iptal etmiş, Facebook ise Huawei markalı telefonlarda WhatsApp ve Instagram uygulamalarının ön yüklü olarak gelmeyeceğini duyurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS