Son Dakika

İbrahim Kalın Halep'i yazdı, kimyasal silah suçlamasında bulundu

A A

11.05.2016 - 12:12 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye ordusunun Rusya ve Şii milislerin desteğindeki operasyonuna değindi, "Halep'in düşmesi bir şehrin kaybından çok daha fazlası demek" dedi. Sivillerin öldürülmesini "tipik Rus taktiği" diye niteleyen Kalın, Rusya, Suriye ordusu ve Şii milislerin kimyasal silah ve misket bombası kullandığını ileri sürdü.

İbrahim Kalın Halep'i yazdı, kimyasal silah suçlamasında bulundu

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, "Daily Sabah" gazetesine "Halep yanıyor" başlıklı bir makale kaleme aldı. Suriye savaşının dünya kamuoyunun gündeminden düştüğünü söyleyen Kalın, Suriye ordusunun Halep'e yönelik operasyonlarına değindi.

Halep'te ateşkes anlaşmasına varıldı

"Halep düşerse Esad kazanır"

"Halep'in düşüşü rejim ve destekçileri için büyük bir kazanım olacaktır" ifadesini kullanan Kalın, bunun on binlerce yeni sığınmacıyı Türkiye'ye göçe zorlayacağını belirtti.

Halep'te hastanenin vurulma anı güvenlik kamerasında

"BMGK hedeflerine ulaşılmadı"

Yazısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 18 Aralık 2015'teki 2254 sayılı kararını hatırlatan Kalın, savaşı sona erdirmek için yeni bir çerçeve ve takvim ortaya konması, insani yardımlar, geniş kapsamlı bir hükümet için siyasi geçiş sürecinin başlatılması ve IŞİD ile mücadeleye ilişkin hedeflerin hiçbirine ulaşılamadığını ifade etti. Suriye ordusunun Şii milislerin ve Rusya'nın hava desteğiyle Halep'e ilerlemesiyle gün geçtikçe durumun daha da kötüleştiğini söyleyen Kalın, Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı mücadelede çok az ilerleme kaydedildiğini ileri sürdü.

Halep'te 3 klinik vuruldu

"Rejim sivilleri öldürüyor"

Suriye hükümetini BMGK'nın aldığı 2254 sayılı kararını ve Münih anlaşmasını sürekli ihlal etmekle suçlayan Kalın, rejimin, yüzlerce sivili öldürdüğünü, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engellediğini, siviller ile İdlib, Lazkiye'nin kuzeyi ve Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri bombalamaya devam ettiğini iddia etti.

Reuters: 'Rusya Halep çevresine topçu bataryaları taşıyor'

"Tipik Rus taktiği"

Halep üzerine saldırıların yoğunlaştığını dile getiren Kalın, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivilleri cezalandırmak amacıyla okulların, ekmek fırınlarının, hastanelerin ve yolların hedef alındığını söyledi ve bunu "tipik Rus taktiği" olarak niteledi. Kalın, "Sadece savaşçıları değil aynı zamanda aileleri, evleri ve şehirleri bombala ki, dolayısıyla tek bir kurşun bile sıkmadan mücadeleden vazgeçsinler yöntemine başvuruyorlar" dedi.

Halep ve çevresinde güvenli alan kalmadığını, Halep'in bir diğer hayalet şehir haline geldiğini söyleyen Kalın, Suriye'deki yıkımın uluslararası toplulmun başarısızlığının işareti olduğunu belirtti.

IŞİD'in üst düzey yöneticisi öldürüldü

Rusya'ya kimyasal silah suçlaması

Suriye hükümeti, Rusya ve Şii milislerini, olaylarını gidişatını değiştirmek için "kimyasal silahlar ve misket bombaları" kullanmakla suçlayan Kalın, "Olayların gidişatını değiştirmek için kimyasal silahlar, misket ve varil bombaları, hava saldırıları dahil her türlü askeri gücü kullandılar. ABD ve Rusya'nın öncülük ettiği BM'nin diplomatik girişimleri, Esed rejiminin ömrünü uzatmak ve destekçilerinin siyasi hesaplarını garantiye almak için manipüle edildi" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı IŞİD'le mücadele raporu hazırladı

"Cenevre IŞİD'e yarıyor, IŞİD de Kilis'i vuruyor"

Yazısında IŞİD'in kontrolü altındaki bölgeleri elinde tutmayı sürdürdüğünü söyleyen Kalın, Cenevre görüşmelerinde ise oyalama ve geciktirme taktiği uygulandığını bunun da IŞİD'e yaradığını savundu. Bu durumun Türkiye'ye yansımaları bulunduğunu da ifade eden Kalın, sözü Kilis'e getirdi. Kalın, şöyle konuştu:

"Koalisyon güçlerinin hava saldırıları, DAEŞ'in Suriye ve Irak'ın belli bölgelerindeki hareket kabiliyetini kesinlikle sınırlandırdı ama örgütün ana gövdesinin hala yeni terörist saldırılar düzenleyecek kadar güçlü olduğu anlaşılıyor. Bunun tipik bir örneği, Türkiye'nin Suriye sınırına yakın Kilis kentinde, DAEŞ'in roket saldırılarında 21 kişinin ölmesi. Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetlerinin de desteğiyle Kilis sınırı boyunca DAEŞ hedeflerini bombalamış, onlarca teröristi öldürmüştür. Türkiye, bu roket saldırılarını durdurmak için gerekli olan her şeyi yapacaktır."

Obama'dan Esad'a çağrı 

Halep operasyonunu Palmira'nın işgaline benzetti

Esad rejimi ve IŞİD'in karşılıklı birbirini beslediğini öne süren Kalın, Suriye ordusunun Halep harekatını, IŞİD'in Palmira'yı işgaline benzetti. Kalın, "Esed rejiminin şu an Halep ve onun tarihi mirasına yaptığı, DAEŞ'in geçen yıl Palmira'ya yaptığından daha az barbarca değildir" ifadesini kullandı.

"Halep düşerse"

Suriye'de yaşananların, 1990'larda Bosna'da olanlara benzeten Kalın, Suriye halkının çektiği acılara ilgisizliğin, insanlık açısından çok daha derin bir utanç olarak tarihe kazınacağını söyledi. "Halep'in düşmesi" ifadesini kullanan Kalın, şunları söyledi:

"Halep'in düşmesi bir şehrin kaybından çok daha fazlası demek. Halep düşerse, Suriye halkının barış, özgürlük ve şerefi için kalan son umudu da tükenecek, Esed rejimine başka korkakça bir zafer daha teslim edilecektir. Daha da kötüsü, bu Suriye halkına kendi başlarına kaldıklarına dair acı bir mesaj göndermek olacaktır. Eğer BM, ABD ve Rusya, bu canavarlığı durdurma konusunda gerçekten samimilerse, öncelikle Esed rejiminin Suriye'ye barış, güvenlik ve refah getirmek için kalan son umudu da baltalamasını engellemeliler. Varil bombaları ve hava saldırıları Halep'teki her şeyi yakıp yok ederken Cenevre görüşmelerinin hiç bir anlamı yok."