Independent Gazetesi: "Rusya, Esad'dan kurtulmaya hazır"

Independent Gazetesi: "Rusya, Esad'dan kurtulmaya hazır"

Rusya'nın Suriye'deki askeri gücünün bir kısmını çekmeye başlaması beraberinde birçok yorumu da getirdi. İngiliz Independent gazetesi, Batılı diplomatlara dayandırdığı haberinde, Rus lider Putin'in, Esad'ı gözden çıkardığını yazdı.

İngiliz Independent gazetesi, Batılı diplomatların, Rusya lideri Vladimir Putin'in, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yönelik tavrını değiştirdiğine inandıklarını bildirdi.


Rusya Suriye'den çekilmeye başladı


Rusya Suriye'de neler yaptı?


Independent gazetesine konuşan diplomatlara göre, Rus lider Putin, Suriye'de 5 yıldır süren iç savaşa son verecek bir barış anlaşması kapsamında Esad'ı gözden çıkarma niyetinde. Gazetenin bugünkü manşeti: "Rusya, Esad'dan kurtulmaya hazır".


Suriye'de Rusya'dan sonra bir kritik hamle de Hizbullah'tan


BBC Türkçe'nin aktardığı Independent'ın Cenevre'deki muhabiri Laura Pitel'in imzasını taşıyan haberde, Putin'in sürpriz bir kararla, ülkesinin Rusya'daki askeri misyonunu başarıyla tamamladığını duyurduğu hatırlatılıyor. Gazeteye konuşan ancak adları açıklanmayan Batılı diplomatların tahmini ise, "Putin'in Esad'ı feda etmeye hazır olduğu" şeklinde. Bu diplomatlardan biri şunları söylemiş: "Putin'in Esad'a sürekli bir bağlılığı olmadığını anlıyoruz. Ruslar, Esad'ın istikrarsızlaştırıcı bir güç olduğunu biliyorlar. Eğer Suriye'de barışçıl bir geçiş dönemi olacaksa, Esad görevde kalmayacak."


Putin, Obama ile Suriye'den çekilme kararını konuştu


Batılı yetkililer bu duruma karşın Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığının, hava saldırılarına başladığı Eylül ayından önceye kıyasla daha fazla olacağını tahmin ediyor.


Independent'taki haberde vurgulanan diğer noktalar; Rusya'nın Suriye'de, Hmeymim'deki hava ve Tartus'taki deniz üssünü muhafazası ile güçlü füze savunma sistemi S-400'le ülkenin hava sahasını kontrol edecek olması.


"6 ay içinde Suriye'de barışgücü askerleri olabilir"


Cenevre'de Pazartesi günü başlayan Birleşmiş Milletler yetklilileri son gelişmelerden memnun. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, dünyanın Suriye'de barış yolunda "çok önemli bir aşamaya" geldiği kanısında ve önümüzdeki hafta Moskova'ya gidecek. Bu noktaların da vurgulandığı Independent'taki haber, şu satırlarla noktalanmış: "Cenevre'deki yetkililerin ve katılımcıların, Rusya'nın sürpriz açıklaması karşısında serseme döndükleri yönünde işaretler vardı. Muhaliflerin kaldığı dört yıldızlı otelde delegasyonun bazı üyeleri Putin'in Pazartesi günü yaptığı açıklamayı duyduklarında gözyaşlarına boğuldu.


Haberde "Bir yetkili, uluslararası barış gücü askerlerinin 6 ay içinde Suriye'de olabilecekleri ihtimalininden bahsetti" ifadeleri de yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS