İngiltere'deki yazarlardan Türkiye mektubu

İngiltere'deki yazarlardan Türkiye mektubu

İngiltere'nin önde gelen yazarları, Başbakan David Cameron'a bir mektup göndererek, mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'na Londra ziyareti sırasında basın ve ifade özgürlüğünü gündeme getirmesini istedi.

Uluslararası Yazarlar Birliği'nin (PEN) İngiltere, Galler ve İskoçya'daki başkanlarının da aralarında bulunduğu 25 yazar; mektupta "Türkiye'de ifade özgürlüğüne yönelik görülmemiş baskılar" ile ilgili ciddi endişelerini iletti. Gazeteci, yazar ve yayıncılara tehdit ve fiziksel saldırıların artık sıradan hale geldiğini belirten yazarlar; Hürriyet bürolarına saldırı, Koza İpek medya grubuna baskın yapılması ve el konulmasını saydı. Söz konusu basın organlarının cumhurbaşkanına eleştirileri ile bilindiği kaydedildi. İngiliz Vice News kurumu için çalışan 3 gazetecinin tutuklanması ve diğer gazeteciler hakkında dava açıldığı ve tutuklamaların sürdüğü de vurgulandı.


Yazarlar, ''cumhurbaşkanın hakaret'' suçlamasıyla haklarında dava açılan Türk vatandaşlarının sayısının arttığına ve Erdoğan 2014 yılında seçildikten sonra, seleflerinin tümünün toplamından daha fazla hakaret davası açtığına dikkat çekti.


MİT TIR'ları olayında Can Dündar ve Erdem Gül'ün soruşturma safhasında tutuklanmasının da endişelere sebep olduğunu belirten yazalar, "Türkiye'deki gazetecilerin toplumdaki asli görevlerini yerine getirmeleri, kamuoyunu sınırlandırma ve sansüre uğramadan bilgilendirmelerine izin vermeleri hayati önemi haizdir." ifadelerini kullandı.


Gelecek hafta Londra'yı ziyaret edecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun basın özgürlüğüne desteğini ifade eden birkaç hükümet üyesinden biri olduğunun altı çizilirken, bu sözlerin eyleme dönüşmediği belirtildi. Mektupta, "Bu nedenle Davutoğlu'nun Londra ziyareti, Türkiye'de ifade özgürlüğünü net bir şekilde taahhüt altına alma açısından önemli bir fırsat oluşturmaktadır." ifadesine yer verildi. Yazarlar Cameron'dan, Başbakan Davutoğlu'na, hükümetinin Türkiye'nin ifade özgürlüğü konusunda yükümlülüklerine saygılı olmasını temin etmesi çağrısında bulunmasını istedi.


Mektupta imzaları bulunan 25 yazar şöyle:


''Monica Ali, Alan Bissett, William Boyd, Chris Brookmyre, Gillian Clarke, Drew Campbell (İskoçya PEN Başkanı), Fflur Dafydd, Stevie Davies, Menna Elfyn (Galler PEN Başkanı), Moris Farhi, Maureen Freely (İngiltere PEN Başkanı), Richard Gwyn, Mark Haddon, David Hare, Eva Hoffman, Hari Kunzru, Robert Minhinnick, Blake Morrison, Neel Mukherjee, Ian Rankin, Elif Şafak, Owen Sheers, Ali Smith, Tom Stoppard, Sarah Waters.''

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS