hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiltere'nin eski eğitim bakanından 2. Brexit çağrısı

  İngilterenin eski eğitim bakanından 2. Brexit çağrısı
  expand

  İngiltere'de Başbakan May'in AB'den çıkış planına yönelik eleştiriler her geçen gün artarken eski Eğitim Bakanı Greening, Brexit için ikinci kez referanduma gidilmesi çağrısı yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere'de Başbakan Theresa May'in 'Brexit' olarak bilinen Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış planına yönelik eleştiriler artarken, Muhafazakâr Parti'den eski Eğitim Bakanı Justine Greening, Brexit için ikinci bir referanduma gidilmesi çağrısında bulundu.

  The Times gazetesine yazan Greening, Theresa May'in önerdiği Brexit anlaşması için 'uyduruk ve çok kötü' dedi.

  Evinin balkonundan ateş açtı

  'Son kararı halk almalı'

  BBC Türkçe'de yer alan habere göre Greening, 'son kararı çıkmaza giren siyasetçilerin değil, halkın alması gerektiğini' söyledi ve yapılmasını önerdiği ikinci Brexit referandumunda 'birinci ve ikinci oy tercihi' bulunması gerektiğini, böylece uzlaşı sağlanabileceğini ifade etti. Eski bakan, Ocak ayındaki kabine revizyonundan sonra istifa etmişti.

  Üç seçecek olduğunu ifade eden Greening bunları şöyle sıraladı: "Başbakan'ın anlaşması, AB'de kalmak veya Avrupa'dan anlaşma olmadan temiz bir şekilde ayrılmak." 

  Putin'den futbolseverlere jest

  "Güvensizliğe neden olabilir"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan May'in Brexit planına karşı çıkan Brexit Bakanı David Davis ve ardından Dışişleri Bakanı Boris Johnson istifa etmişti.

  Muhafazakar siyasetçi Greening, siyasetteki çıkmazın 'hükümette güvensizlik oyuna neden olabileceğini', muhalefetteki İşçi Partisi Jeremy Corbyn'in iktidara gelmesinin ise 'ekonomi için felaket olacağını' söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow