İngiltere'yi sarsan skandal

İngiltere'yi sarsan skandal

Nepal'deki depremden kurtulan öksüz ve korunmasız çocukların İngiliz ailelere köle olarak satıldığı iddia edilirken, İngiliz hükümeti konuya ilişkin soruşturma açılacağını açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, konuya ilişkin soruşturma açılacağını kaydederek, çocuk kaçakçılığının korkunç bir suç olduğunu ve İngiltere Ulusal Suç Ajansının Sun gazetesinin iddialarını araştıracağını bildirdi. Gazeteye araştırmasını güvenlik birimleriyle paylaşma çağrısında bulunan May, "Böylece, bu korkunç suçu işleyenler aleyhinde bir şeyler yapılabilir." dedi.

İngiliz Sun gazetesi dün yayınladığı özel haberinde, geçen Nisan ayında Nepal'de meydana gelen ve 9 bin kişinin hayatını kaybettiği depremden kurtulan çocukların, İngiliz ailelere evlerinde çalıştırmaları için köle olarak satıldığının tespit edildiğini bildirdi. Gazete haberinde, 10 yaşındaki çocukların 5 bin 300 sterlin (21 bin lira) karşılığında çetelerce satıldığını kaydetti.

İnsan tacirlerinin önce çocukları Nepal'den Hindistan'da götürdükleri ve burada çocukların seyahat belgelerinin hazırlandığı belirtildi. Öksüz ve yetim olan çocukların daha sonra evlat edinilecekleri gerekçesiyle İngiltere'ye getirildikleri ve zengin ailelere ev işleri için köle olarak satıldıkları iddia edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS