hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İran, 2 askeri gemiyi Devrim Muhafızları Donanması'na kattı

  İran, 2 askeri gemiyi Devrim Muhafızları Donanmasına kattı
  expand
  KAYNAKFoto: Arşiv, İHA

  İran hava savunma sistemi ve seyir füzeleri taşıyabilen "Seyyad Şirazi" ve "Hasan Bakıri" adlı iki yeni askeri gemi, Devrim Muhafızları Ordusu Donanması'na katıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran ABD ile yaşadığı gerginliklerin gölgesinde Devrim Muhafızları Ordusu Donanması'na 2 yeni askeri gemi daha kattı. “Seyyad Şirazi” ve “Hasan Bakıri” adlı askeri gemiler Bender Abbas eyaletinde gerçekleşen törenle donanmaya katıldı. Törende konuşan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, denizlerde ve okyanuslarda varlık göstermek için savaş gemisi üretimine önem verdiklerini belirterek, Deniz Kuvvetlerinin gelişiminde önemli kazanımlar elde ettiklerini söyledi. Bakıri, “Bölgemiz bir hayli tehlikeli ve hassas bir süreçten geçiyor. Görünüşte bölgeyi terk etme sürecinde olan ABD, farklı bahaneler ileri sürerek bölgedeki varlığını devam ettirmekte” dedi.

  “SİLAHLI KUVVETLER OLARAK EN KÜÇÜK TEHDİDİ DAHİ CİDDİYE ALIYORUZ”

  İsrail’in saldırılarının başladığı 7 Ekim tarihinden itibaren ABD’nin Akdeniz'de, Kızıldeniz'de, Hint Okyanusu'nun batısında ve İran yakınlarında varlığını artırdığını belirten Bakıri, “Filistinlilerin özgürlük mücadelesini ve Siyonist İsrail rejimini korumayı bahane ederek yeniden bölgedeki varlığını güçlendirdi” ifadelerini kullandı.

  Tehditler karşısında İran'ın savunma ve caydırıcılık kapasitesini artırdıklarını belirten Bakıri, “Savunma caydırıcılığımız ülkemizin ulusal güvenliği için önemli bir kalkan oldu. Silahlı Kuvvetler olarak en küçük tehdidi dahi ciddiye alıyor ve muhtemel senaryolar üzerine çalışıyoruz. Devletin tüm kurumları ve organları bu bilinç ile hareket etmektedir” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran, hava savunma sistemi Nevvab ile 700 kilometre menzile ulaşabilen seyir füzesi taşıma kapasitesine sahip gemilerin donanmaya katılmasıyla ilk ağır silah taşıyabilen deniz filosunu oluşturmuş oldu.

  İran, 6 Ocak tarihinde de 4 anti-gemi füzeleriyle donatılmış Zülfikar hücum gemisi ile 5 Kevser gemi savar füzeleriyle donatılmış Aşura savaş gemisinin yer aldığı Ebu Mehdi el-Mühendis filosunu donanmaya katmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow