İran ile Batı arasında tarihi anlaşma

İran ile Batı arasında tarihi anlaşma

İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Batılı bir diplomat, Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada, son engellerin de aşılmasının ardından, İran'la anlaşmaya varıldığını kaydetti.


Obama'dan İran'la anlaşma açıklaması


Salihi: ''Nükleer anlaşmanın teknik unsurları neredeyse tamamlandı''


Batılı diplomat, anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler müfettişlerinin İran'da, denetim amacıyla askeri tesislere girişleri konusunda uzlaşma sağlandığını belirtti. Diğer taraftan anlaşma kapsamında, İran'ın BM tarafından gelecek askeri tesislere giriş talebini sorgulama hakkı bulunuyor.


Anlaşmanın detayları


Anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler silah ambargosu 5 yıl yürürlükte kalacak. Füze yaptırımları 8 yıl kaldırılmayacak.


İran anlaşmaya uymazsa yaptırımlar 65 gün içerisinde tekrar yürürlüğe girecek. 


Ruhani'den ilk açıklama


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani anlaşmanın “yeni ufukları ortaya çıkardığını” söyledi. “Yeni bir umut faslına başlıyoruz” diyen ve anlaşmayı “mükemmel olmasa da kaza-kazan” bir çözüm olarak nitelendiren Zarif, şöyle konuştu:


“Bunun tarihi bir an olduğuna inanıyorum. Bu hepimiz için önemli bir gelişme. Kapsamlı olmasa da olabilecek en iyi anlaşma bu. Bugün umudun sonu olabilirdi, ancak yeni bir umut faslı başlatıyoruz.”


İsrail'den sert tepki


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan da ilk açıklama geldi. Netanyahu anlaşmayı "tarihsel" bir hata olarak nitelendirerek, şunları söyledi:


"İran kesinlikle nükleer silahlara doğru bir yol izleyecek. İran'ın oraya varmasına engel olması gereken kısıtlamaların çoğu kaldırılacak."


Hollanda Dışişleri Bakanı ile Kudüs'teki görüşmesi öncesi konuşan Netanyahu "İran yüzlerce milyar dolarlık büyük ödül, zengin bir maden yatağı kazandı ve bu onun bölgedeki ve dünyadaki saldırganlığını ve terörünü sürdürmesini sağlayacak. Bu tarihsel boyutları olan kötü bir hata" dedi.


Esad kutladı


Suriye lideri Beşar Esad nükleer anlaşma nedeniyle İran'ı kutladı. 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS