hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İran: "Mursi hakkında idam kararı üzüntü ve endişe verici"

  İran: Mursi hakkında idam kararı üzüntü ve endişe verici
  expand

  İran yönetimi, Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 122 kişi hakkında idam kararı verilmesinden "üzüntü ve endişe" duyduğunu açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, haftalık basın toplantısında, AA muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine, "Mısır halk devriminin yüksek hedeflerine ilişkin bazı sorun ve ihtilafların, barışçıl siyasi ve sosyal oluşumlar arasında ulusal diyalog ve siyasi uzlaşmayla çözülebileceğine inanıyoruz" dedi.

  Mursi idama mahkum edildi!

  İdam kararından "üzüntü ve endişe duyduklarını" ifade eden Afham, "Tarihi bir medeniyete sahip Mısır'ın uzlaşmaya varmak için diyalog ve barış yolunu seçmesini umuyoruz. Şiddet ve yok etmek, temelli yaklaşımları teşvik eden bu gibi kararların verilmesi, Mısır'ın prestijini olumsuz etkileyecektir. Mısır'ın bu tür bir stratejiyi tercih etmekten kaçınacağını umuyoruz" diye konuştu.

  Mursi'ye idam kararına dünyadan tepki yağdı

  Afham, İran'ın Mısır mahkemesince verilen idam kararını kınayıp kınamadığı sorusunu, "Karardan üzüntü ve endişe duyuyoruz. Şiddet ve yok etmeye dayalı seçenekler çözüm değildir. Mısır hükümetinin siyasi gruplar arasında uzlaşı sağlanmasına yardımcı olacağını ümit ediyoruz" şeklinde cevapladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran ve Mısır Dışişleri Bakanları New York'ta buluştu

  Kahire Ceza Mahkemesi, kamuoyunda "casusluk" ve "hapishaneler baskını" adıyla bilinen aralarında darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de bulunduğu 166 sanığın yargılandığı iki davada, 122 kişinin dosyasının idam talebiyle müftülüğe gönderilmesine karar vermişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow